Βαριά ήττα για την Εθνική μπάσκετ των Εφήβων

Την πρώτη της ήττα στο Ευρωμπάσκετ της Σλοβακίας γνώρισε την Τρίτη (1/8) η Εθνική Εφήβων. Η «γαλανόλευκη» ηττήθηκε με 81-61 από τη Λιθουανία, στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι του τρίτου ομίλου, και στη φάση των «16» θα αντιμετωπίσει την Τετάρτη (2/8) τη Λετονία.

Η Ελλάδα παρουσιάστηκε ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, το τέλος του οποίου τη βρήκε μπροστά στο σκορ με 25-22. Στη δεύτερη περίοδο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα υπέστη μπλακ άουτ, με τους Λιθουανούς να παίρνουν μεγάλη διαφορά και να φτάνουν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 31-45, 42-64, 61-81.

ΕΛΛΑΔΑ: Καλαϊτζάκης Γ. 14 (2), Μωραΐτης 12, Καμπερίδης 5 (1), Καλαϊτζάκης Π. 5, Δούβλης 2, Πιλάβιος 6 (2), Δομπρογιάννης 1, Αρσενόπουλος 8 Καμπουρίδης, Γάργαλης 4, Λιούνης, Βύρλας 4.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Βελίτσκα 20 (2 τρίπ., 9 ριμπ., 4 ασ.), Βαϊτσιούνας, Ουλέτσκας 15 (4), Σαρτζιούνας 16 (1), Γιόνκους 2, Νταουγκέλα, Κόζις 3 (1), Βασιλιάουσκας 12 (1), Βένσκους 6, Γουοζάιτις, Κισούνας 7, Λαβρινοβίτσιους.