Έμεινε στο μηδέν…

Μπορεί αυτή τη φορά να μη σκόραρε και να έμεινε έτσι στο 0-0, όμως, η συνολική εμφάνιση του Ολυμπιακού το απόγευμα του Σαββάτου (15/7) κόντρα στη Λόκερεν στο Βέλγιο ήταν πειστική.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, κυκλοφορούσαν την μπάλα και δημιουργούσαν προβλήματα. Είχαν ρυθμό, έβγαλαν φάσεις, αλλά δεν αξιοποίησαν, όπως και τα πολλά κόρνερ που κέρδισαν κατά τη διάρκεια του ματς.

Πολύ καλός ο Φορτούνης από τα πόδια του οποίου ξεκινούσαν οι περισσότερες προσπάθειες, άκρως θετικός και ο Ρομαό, ο οποίος έπαιξε στο πρώτο μέρος ως στόπερ και στη συνέχεια ως χαφ. Αρκετά τα «μπράβο» που κέρδισε από τον Μπέσνικ Χάσι ο Σιώπης. Αντιθέτως, Μαρίν και Καρσελά κινήθηκαν σε ρηχά νερά.

Την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά πήρε ο Ολυμπιακός, ο οποίος κυκλοφορούσε την μπάλα και έψαχνε διαδρόμους. Δεν ήταν, όμως, εύκολο να πατήσει περιοχή και γι' αυτό σε αρκετές περιπτώσεις η μπάλα πήγαινε στα πλάγια ώστε να ανοίξει η αντίπαλη άμυνα.

Η πρώτη πραγματικά καλή στιγμή ήρθε στο 20' με το δοκάρι του Ανσαριφάρντ και ο Ιρανός απείλησε ξανά έξι λεπτά μετά. Ήταν κινητικός, όπως και ο Φορτούνης, αλλά οι δύο εξτρέμ δεν βοηθούσαν όσο θα έπρεπε για να δημιουργηθούν προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα.

Ενδεικτικό της υπεροχής του Ολυμπιακού και της κατοχής μπάλας που είχε ήταν ότι κέρδιζε συνεχώς κόρνερ. Ωστόσο, δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί σωστά ούτε ένα εξ αυτών με την μπάλα να απομακρύνεται συνήθως χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Δεν βγήκε το τρικ του Χάσι με τους παίκτες του να μένουν εκτός μικρής περιοχής για να πάρουν φόρα. Έτσι το ημίχρονο κύλησε χωρίς κάτι το ιδιαίτερο με εξαίρεση το πλασέ του Καρσελά στο 45'.

Ο τελευταίος έγινε αλλαγή στο ημίχρονο με τον Πάρντο να παίρνει τη θέση του και να είναι ελαφρώς καλύτερος. Αυτό, όμως, δεν ήταν αρκετό για να βρει γκολ ο Ολυμπιακός. Φάσεις συνέχισε να δημιουργεί, αλλά οι παίκτες του δεν τις τελείωναν όπως έπρεπε.

Πιο δραστήριος όλων για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Φορτούνης, ο οποίος προσπαθούσε να συνεργάζεται τόσο με τον Ανσαριφάρντ όσο και με τους εξτρέμ. Σχεδόν όλα ξεκινούσαν από τα πόδια του, όμως, η κατάληξη η δεν ήταν η επιθυμητή.

Στο 62' μπήκε στο ματς ο Εμενίκε και αυτό που φάνηκε ήταν η ταχύτητά του. Ο Νιγηριανός έκανε ωραία την κίνηση στον χώρο, αλλά ούτε εκείνος νίκησε τον Βερχούλστ όταν χρειάστηκε. Οι φάσεις συνεχίστηκαν για τονΟλυμπιακό, ο οποίος πάντως στο 82' λίγο έλειψε να δεχτεί γκολ από λάθος απομάκρυνση του Φιγκέιρας. Ωστόσο, ο Καπίνο φώναξε παρών εντυπωσιακά και έτσι το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπέσνικ Χάσι): Καπίνο, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Ρομαό, Κούτρης (61' Φιγκέιρας), Σιώπης (80' Ανδρούτσος), Οφόε (61' Νικολάου), Καρσελά (46' Πάρντο), Φορτούνης (80' Σεμπά), Μάριν, Ανσαριφάρντ (61' Εμενίκε).