Πρόκριση για Μεξικό και Πορτογαλία

Τελευταία αγωνιστική του 1ου ομίλου του κυπέλλου Συνομοσπονδιών σήμερα (24/6) με τις αναμετρήσεις Ρωσία - Μεξικό και Νέα Ζηλανδία - Πορτογαλία.

Στο παιχνίδι της διοργανώτριας Ρωσίας με αντίπαλο το Μεξικό η "αρκούδα" μόνο με νίκη θα προκρινόταν στα ημιτελικά, ενώ οι Μεξικάνοι και με ισοπαλία πετύχαιναν το σκοπό τους.

Η Ρωσία προηγήθηκε με τον Σαμέντοφ στο 25' και φάνηκε να έχει το πρώτο λόγο στην αναμέτρηση, όμως πέντε λεπτά αργότερα ο Αραούχο με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια. Στην επανάληψη τα πάντα κρίθηκαν με το δεύτερο γκολ του Μεξικού στο 52' με τον Λοθάνο και τους "σομπρέρος" να παίρνουν το εισιτήριο.

Στο έτερο παιχνίδι του ομίλου η Πορτογαλία κέρδισε εύκολα με 4-0 την Νέα Ζηλανδία και με επτά βαθμούς πέρασε πανηγυρικά στα ημιτελικά. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης με τέρματα των Ρονάλντο (33'), Μπερνάρντο Σίλβα (37'), Αντρέ Σίλβα (80') και Νάνι (90') έφτασε στο τελικό 4-0 απέναντι στους αδύναμους Νεοζηλανδούς.