Έπιασε το όριο για το Παγκόσμιο του Λονδίνου ο Τσάκωνας

Με τη συμμετοχή εννέα αθλητών και αθλητριών εκ μέρους της ελληνικής αποστολής ξεκίνησε την Παρασκευή (23/6) στη Λιλ το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων στίβου.

Με εξαίρεση τον Κώστα Νάκο στα 400μ. εμπόδια και τον Μιχάλη Παππά στα 400μ., οι υπόλοιποι αθλητές μας βρέθηκαν στην πρώτη οκτάδα των αγωνισμάτων τους και θα έχουν το δικαίωμα ενός ακόμη αγώνα το Σαββατοκύριακο (24-25/6) στην προσπάθεια να επιτευχθεί ο στόχος της παραμονής στη Σούπερ Λίγκα.

Καλύτερος όλων ήταν ο Λυκούργος Τσάκωνας, που με 20.33 στα 200 μ. έπιασε το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Λονδίνου και βελτίωσε το φετινό του ρεκόρ.

Ο Τσάκωνας προκρίθηκε και ως τέταρτος των προκριματικών στον σαββατιάτικο τελικό των 100μ., ενώ το φετινό της ρεκόρ βελτίωσε η Ελισάβετ Πεσιρίδου στα 100 μ. εμπ. και παράλληλα με 13.03 πήρε την πρόκριση για τον τελικό της Κυριακής.

Από την πλευρά της, η Μαρία Μπελιμπασάκη τερμάτισε πρώτη στη δεύτερη προκριματική σειρά των 200 μ. με 23.27 και πέρασε με τον 4ο χρόνο στον τελικό του αγωνίσματος, με την Ειρήνη Βασιλείου, με τη σειρά της, να παίρνει τη δεύτερη θέση στα 400μ. με 52.52 και να εξασφαλίζει την απευθείας πρόκριση στον τελικό.

Από εκεί και πέρα, ως όγδοη προκρίθηκε στον τελικό των 400μ. εμπόδια η Κατερίνα Δαλάκα, με χρόνο 58.09, ο Κώστας Δουβαλίδης με 13.54 στα 110 μ. εμπ. προκρίθηκε με τη σειρά του στον τελικό της Κυριακής, ενώ στα 100 μ. γυναικών η Γρηγορία Κεραμιδά έκανε καλή κούρσα, τερμάτισε δεύτερη με 11.54 και προκρίθηκε στον τελικό με την τέταρτη επίδοση.