Aνατροπή από τον Ολυμπιακό, 64-62 τον Παναθηναϊκό

Ο Ολυμπιακός γύρισε από το -10 του 34ου λεπτού και πήρε τη νίκη - θρίλερ απέναντι στον Παναθηναϊκό Superfoods (64-62), και μαζί το προβάδισμα στη σειρά των τελικών (2-1). Μοιραίος ο Μάικ Τζέιμς, που έχασε δίποντο και τρίποντο στα τελευταία 10'' του ντέρμπι.

Παρότι βρέθηκε στο -10 (48-58) στο 34ο λεπτό, με το μομέντουμ να είναι στην πλευρά των φιλοξενούμενων, ο Ολυμπιακός έκανε τρομερή ανατροπή στον τρίτο τελικό απέναντι στον Παναθηναϊκό Superfoods και πήρε τη νίκη (64-62), και μαζί το match ball για την κατάκτηση του τίτλου για τρίτη συνεχόμενη χρονιά στη Stoiximan.gr Basket League.

Οι "ερυθρόλευκοι" βρήκαν τον τρόπο να αντιδράσουν άμεσα στα μισά της τελευταίας περιόδου, είδαν τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να λειτουργεί ως παγοθραυστικό μέχρι το φινάλε και πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη, που τους επιτρέπει να τελειώσουν τη σειρά των τελικών την Πέμπτη (8/6, 21:00) στο ΟΑΚΑ. Όπως έκαναν πέρσι, δηλαδή.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, κι ενώ ο Ολυμπιακός είχε πλέον την υποχρέωση να παίξει μία καλή άμυνα, ο Μάικ Τζέιμς έχασε δύο ευκαιρίες για παράταση και νίκη. Αρχικά αστόχησε εξ επαφής σε λέι απ, υπό την πίεση του Κώστα Παπανικολάου, ενώ στην εκπνοή το τρίποντο που επιχείρησε από τη γωνία βρήκε το σίδερο. Έτσι, ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη που του δίνει το πρώτο match ball σε αυτή τη σειρά των τελικών.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 36-33, 43-43, 64-62.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 8 (1), Μιλουτίνοφ 14, Πρίντεζης 10 (1 τρίπ., 7 ριμπ.), Μάντζαρης 3 (1), Σπανούλης 5 (1 τρίπ., 7 ασ.), Γκριν 6 (2), Μπιρτς 1, Γιανγκ 7, Ουότερς, Αγραβάνης 4, Παπανικολάου 6 (6 ριμπ., 4 ασ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 7 (1), Ρίβερς 8 (2), Φελντέιν 4, Μπουρούσης 2, Καλάθης 11 (1), Τζέιμς 16 (3), Φώτσης, Παππάς 4, Γκιστ 4, Γκάμπριελ 6 (2).