Εύκολα το 1-0 η ΑΕΚ, 90-74 τον Άρη

Σχετικά εύκολα επιβλήθηκε η ΑΕΚ του Άρη σήμερα (28/5) στο ΟΑΚΑ, στον πρώτο αγώνα των μικρών τελικών της Basket League.

Η Ένωση εμφανίστηκε αποφασισμένη για την νίκη και τον στόχο της κατάκτησης της τρίτης θέσης, παρότι αυτή δεν προσφέρει τίποτα και την πήρε σχετικά εύκολα με 90-74.

Σε ένα ματς που χρησιμοποιήθηκαν αρκετοί νεαροί και από τις δυο ομάδες ο Μιλόσεβιτς ήταν ο κορυφαίος της ΑΕΚ με 16 πόντους, ενώ από την άλλη πλευρά ο Γιάνκοβιτς σημείωσε έναν περισσότερο.

Η ΑΕΚ πήρε μια διαφορά στην αρχή του ματς (17-9), αλλά κάπου εκεί ο Άρης έκανε την αντεπίθεσή του και με σερί 8-0 έφερε το ματς στα ίσια (17-17), πριν το 23-24 στο τέλος του δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο η Ένωση πήρε προβάδισμα το οποίο δεν έχασε καθόλου κλείνοντας το ημίχρονο στο +7 (48-41).

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι έφτασαν σε διψήφια διαφορά (57-45), όμως τον Άρη να απαντά με σερί 9-2 μειώνοντας σε 59-54, για να κλείσει πάλι με διψήφια διαφορά η περίοδος (68-57). Παράσταση για έναν ρόλο το τελευταίο δεκάλεπτο με την ΑΕΚ να φτάνει και στο +22 (81-59) πριν το τελικό 90-74.

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 23-24, 48-41, 68-57, 90-74.

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Λαρεντζάκης 11 (1), Νιούλει 3 (1), Μωραΐτης 3 (1), Μαυροειδής 13 (8 ριμπ.), Μαυροκεαλίδης 2 (6 ριμπ.), Ελόνου 11 (11 ριμπ.), Βασιλειάδης 10 (2), Μιλόσεβιτς 16 (1 τρίπ., 12 ριμπ.), Ντίξον 11 (3/11 σουτ, 9 ασ.), Σκουλίδας, Σάκοτα 10 (2).

Άρης (Δημήτρης Πρίφτης): Φλιώνης 5 (1), Τσαϊρέλης 11 (7 ριμπ.), Ζάρας 7 (3/12 σουτ), Γιάνκοβιτς 17 (11 ριμπ.), Καββαδάς 8, Σκοτ 2 (1/7 σουτ), Ξανθόπουλος 9 (2), Χρηστίδης 4, Σίμτσακ 5, Μούρτος 6.