Την προετοιμασία του ενόψει της κυριακάτικης (21/5 17:00) εκτός έδρας αναμέτρησης με την Νίκη Βόλου συνεχίζει ο πρωταθλητής του 2ου ομίλου της Γ' Εθνικής Απόλλων Λάρισας.
Η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη μετά την νίκη κόντρα στον Τηλυκράτη και την μαθηματική άνοδο στην Football League θα ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της στην γείτονα πόλη και την αναμέτρηση με την Νίκη.
Ο Απόλλων Λάρισας θα προπονηθεί σήμερα (19/5) στο γήπεδο της Κοιλάδας, ενώ αύριο θα ολοκληρωθεί η προετοιμασία με προπόνηση στο γήπεδο της Φιλιππούπολης κάτι που σημαίνει ότι στην λαρισινή ομάδα θα τηρήσουν κανονικά το πρόγραμμα που ακολούθησαν όλη τη χρονιά.
Αγωνιστικά ο τεχνικός του Απόλλωνα είναι στην ευχάριστη θέση να υπολογίζει σε όλους τους παίκτες του, πλην του Μαρτσέλο Πέντα που εξακολουθεί να έχει ενοχλήσεις στο γόνατο, ακολουθεί ατομικό πρόγραμμα και δεν είναι 100% έτοιμος για το τελευταίο αυτό παιχνίδι.
Ένα παιχνίδι στο οποίο θα υπάρξουν και αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα, καθώς θα δοθεί η δυνατότητα να παίξουν ποδοσφαιριστές που δεν είχαν πολύ χρόνο συμμετοχής στα προηγούμενα παιχνίδια, χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει ότι ο Απόλλωνας θα αδιαφορήσει για το ματς.
Κατα τα άλλα στην τελευταία αγωνιστική θα κριθεί και το ποια ομάδα θα ακολουθήσει στα τοπικά πρωταθλήματα τον Αστέρα Πετριτή, με τέσσερις ομάδες να βρίσκονται σε αγωνία για τον στόχο αυτό.
Μαύροι Αετοί Ελευθεροχωρίου (29β.), Εθνικός Φιλιππιάδας (28β.), Αμβρακία Κωστακιών (27β.) και Αχιλλέας Νεοκαισάρειας (26β.) δίνουν την μάχη της παραμονής με την πιο δύσκολη αποστολή να την έχει η Νεοκαισάρεια καθώς και βρίσκεται στην ζώνη του υποβιβασμού και αντιμετωπίζει εκτός έδρας την δεύτερη της βαθμολογίας ΑΕ Καραϊσκάκης.
Το πιο εύκολο έργο το έχει το Ελευθεροχώρι στο οποίο αρκεί ένας βαθμός κόντρα στον Πιερικό εντός έδρας, ενώ οι δυο ομάδες της Ηπείρου αγωνίζονται εκτός έδρας με την Φιλιππιάδα να παίζει στο Βατάν κόντρα στον Διαγόρα Σεβαστής και την Αμβρακία Κωστακιών κόντρα στην Ιστιαία στην Εύβοια.
Παιχνίδια δύσκολα και για τις δυο, αλλά έχουν το πλεονέκτημα ότι κρατούν τις τύχες στα χέρια τους καθώς με νίκες δεν θα τους αφορά το αποτέλεσμα της Νεοκαισάρειας, η οποία εξυπακούεται ότι αν δεν επικρατήσει υποβιβάζεται καθώς στην καλύτερη περίπτωση θα ισοβαθμήσει με την ομάδα της Άρτας με την οποία υστερεί στην ισοβαθμία.
Αναλυτικά το πρόγραμμα των αναμετρήσεων της 30ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ' Εθνικής:
Κυριακή 21 Μαΐου
15:30
Διαγόρας Σεβαστής - Εθνικός Φιλιππιάδας
ΑΕ Καραϊσκάκης - Αχιλλέας Νεοκαισάρειας
Μαύροι Αετοί Ελευθεροχωρίου - Ρήγας Φεραίος
Ένωση Απολλώνιου/Ιστιαίας - Αμβρακία Κωστακίων
Αστέρας Πετρίτη - Πιερικός
17:00
Νίκη Βόλου - Απόλλων Λάρισας
Τηλυκράτης 2014 - Πύδνα Κίτρους
Θεσπρωτός - Ολυμπιακός Βόλου
και η μέχρι στιγμής βαθμολογία:
1. Απόλλων Λάρισας 70
.....................................................................
2. ΑΕ Καραϊσκάκης 63
3. Ολυμπιακός Βόλου 59
4. Διαγόρας Σεβαστής 58
5. Πύδνα Κίτρους 53
6. Νίκη Βόλου 50
7. Τηλυκράτης Λευκάδας 40
8. ΑΕ Ιστιαίας 35
9. Θεσπρωτός 34
10. Πιερικός 33
11. Ρήγας Φεραίος 31
12. Μαύροι Αετοί Ελευθεροχωρίου 29
13. Εθνικός Φιλιππιάδας 28
14. Αμβρακία Κωστακίων 27
...............................................................
15. Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 26
16. Αστέρας Πετριτή 11
ΑΝΤΩΝΗΣ ΡΗΓΑΝΑΚΟΣ