Γύρισε από την κόλαση ο Παναθηναϊκός

Για σχεδόν 30 λεπτά όλα πήγαιναν στραβά για τον Παναθηναϊκό κόντρα στην ΑΕΚ στον 3ο αγώνα της ημιτελικής φάσης της Stoiximan.gr Basket League. Το 1-2 έμοιαζε αναπόφευκτο. Ήταν η στιγμή που ο Τσάβι Πασκουάλ αποφάσισε να τα παίξει όλα για όλα.

Με το σκορ στο 44-52 στο 28', ο Καταλανός τεχνικός αποφάσισε να “ρίξει” στο παρκέ 4 Έλληνες (Καλάθη, Παππά. Φώτση, Μπουρούση) και τον Αμερικανό με την πιο δυνατή προσωπικότητα (Ρίβερς). Το παιχνίδι ήταν ήδη στον δρόμο για την ανατροπή.

Στηριζόμενος στο πάθος και την εμπειρία αυτής της πεντάδας ο Παναθηναϊκός έφερε τούμπα το ματς μέσα σε 2 λεπτά, μειώνοντας σε 51-52 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στην τέταρτη περίοδο, όντες πλέον πιο ψύχραιμοι, οι “πράσινοι” πήραν τον έλεγχο του αγώνα, φτάνοντας τελικά στη νίκη με , με την οποία έκαναν το 2-1 στην σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 32-31, 51-52, 81-72.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Φελντέιν 5 (1), Χαραλαμπόπουλος 1, Μπουρούσης 8, Σίνγκλετον 8, Καλάθης 26 (3 τρίπ., 6 ριμπ., 6 ασ.), Ρίβερς 19 (2), Μποχωρίδης, Παππάς 11 (1), Γκιστ 3, Γκάμπριελ.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ούκιτς 14 (2), Λαρεντζάκης 3 (1), Νιούλεϊ 3 (1), Μαυροειδής 13 , Μαυροκεφαλίδης 13 (3), ΜακΓκραθ 3 (1), Ελόνου 5, Μιλόσεβιτς 5 (1), Ντίξον 6, Σάκοτα 7 (1 τρίπ., 7 ριμπ.).