Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων και Κυπέλλου και παρουσία των εκπροσώπων των ενδιαφερόμενων σωματείων, πραγματοποιήθηκε σήμερα το βράδυ στα γραφεία της ΕΠΣΛ η προγραμματισμένη κλήρωση των αγώνων κατάταξης (play off & play out) της Α΄ κατηγορίας.
Στην κλήρωση των αγώνων play off συμμετείχαν τα 4 πρωτοπόρα σωματεία της βαθμολογίας της κανονικής περιόδου, που θα διεκδικήσουν τον τίτλο του πρωταθλητή της κατηγορίας και την άνοδο στη Γ΄ Εθνική, πριμοδοτημένα, σύμφωνα με τα όσα προβλέπονται από την προκήρυξη του πρωταθλήματος, με τους παραπλεύρως βαθμούς:
- ΑΧΙΛΛΕΑΣ Φαρσάλων 11
- ΔΩΤΙΕΑΣ Αγιάς 5
- ΔΗΜΗΤΡΑ Γιάννουλης 1
- ΟΙΚΟΝΟΜΟΣ Τσαριτσάνης 0
Σύμφωνα με τη διεξαχθείσα κλήρωση, στις 6 αγωνιστικές του «μίνι» πρωταθλήματος, θα γίνουν οι εξής αγώνες:
1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, Κυριακή 14 Μαΐου 2017, ώρα 17.30΄:
Αχιλλέας – Οικονόμος
Δωτιέας – Δήμητρα
2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, Πέμπτη 18 Μαΐου, ώρα 17.30΄:
Οικονόμος – Δωτιέας
Δήμητρα – Αχιλλέας
3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, Κυριακή 21 Μαΐου, ώρα 17.30΄:
Δωτιέας – Αχιλλέας
Οικονόμος – Δήμητρα
4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, Τετάρτη 24 Μαΐου, ώρα 17.30΄:
Οικονόμος – Αχιλλέας
Δήμητρα – Δωτιέας
5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, Σάββατο 27 Μαΐου, ώρα 17.30΄:
Δωτιέας – Οικονόμος
Αχιλλέας – Δήμητρα
6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, Τετάρτη 31 Μαΐου, ώρα 17.30΄:
Αχιλλέας – Δωτιέας
Δήμητρα – Οικονόμος
ΤΑ PLAY OUT
Στην κλήρωση των αγώνων play out συμμετείχαν τα 4 σωματεία που στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος κατέλαβαν κατά σειρά τις θέσεις από τη 12η μέχρι και τη 15η της βαθμολογίας της κανονικής περιόδου. Η τελευταία βαθμολογικά ομάδα του «μίνι» αυτού πρωταθλήματος, θα υποβιβαστεί στην Α1 κατηγορία, όπου θα αγωνίζεται την περίοδο 2017 – 2018, μαζί με τον ήδη υποβιβασθέντα Αστέρα Τυρνάβου. πριμοδοτημένα, σύμφωνα με τα όσα προβλέπονται από την προκήρυξη του πρωταθλήματος, με τους παραπλεύρως βαθμούς:
- ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Καλοχωρίου 3
- ΛΑΡΙΣΑ 2012 2
- ΑΕΤΟΣ Μακρυχωρίου 1
- ΑΣΤΡΑΠΗ Ν. Πολιτείας 0
Σύμφωνα με τη διεξαχθείσα κλήρωση, στις 6 αγωνιστικές του «μίνι» πρωταθλήματος, θα γίνουν οι εξής αγώνες:
1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, Κυριακή 14 Μαΐου 2017, ώρα 17.30΄:
Αετός – Αναγέννηση
Λάρισα 2012 – Αστραπή
2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, Τετάρτη 17 Μαΐου, ώρα 17.30΄:
Αναγέννηση – Λάρισα 2012
Αστραπή – Αετός
3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, Κυριακή 21 Μαΐου, ώρα 17.30΄:
Λάρισα 2012 – Αετός
Αναγέννηση – Αστραπή
4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, Πέμπτη 25 Μαΐου, ώρα 17.30΄:
Αναγέννηση – Αετός
Αστραπή – Λάρισα 2012
5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, Κυριακή 28 Μαΐου, ώρα 17.30΄:
Λάρισα 2012 – Αναγέννηση
Αετός – Αστραπή
6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, Πέμπτη 1 Ιουνίου, ώρα 17.30΄:
Αετός – Λάρισα 2012
Αστραπή – Αναγέννηση