Τα κλειδιά της παραμονής (video)

Τον στόχο της παραμονής πέτυχε η ομάδα της ΑΕΛ στο φετινό πρωτάθλημα της Super League ένας στόχος που επετεύχθη παρά το άγχος που υπήρξε, αλλά και την κακή εικόνα των «βυσσινί».

Σίγουρα για να φτάσει η ΑΕΛ στην παραμονή πέτυχε κάποια σπουδαία αποτελέσματα τα λεγόμενα αποτελέσματα κλειδιά, για να ...ξεκλειδώσει ο στόχος της παραμονής για την «Βασίλισσα» του θεσσαλικού κάμπου.

Το athleticlarissa.gr σας παρουσιάζει τα αποτελέσματα τα οποία έκριναν την μάχη της παραμονής με επίκεντρο φυσικά το 1-0 απέναντι στην Ξάνθη που οριστικοποιήσε και μαθηματικά τον στόχο.

5η αγωνιστική

Κυριακή 25 Σεπτεμβρίου

ΑΕΛ - Ολυμπιακός 1-0

Έχοντας ξεκινήσει με έναν βαθμό από την ισοπαλία με τον Ηρακλή η ΑΕΛ υποδέχονταν τον Ολυμπιακό σε παιχνίδι που ο τίτλος του φαβορί πήγαινε στους Πειραιώτες που θέλαν το τρίποντο ενόψει του ντέρμπι που ακολουθούσε με την ΑΕΚ.

Εκείνη τη μέρα στο AEL FC ARENA υπήρχε μόνο μια ομάδα στο γήπεδο η ΑΕΛ. Έστω και αν χρειάστηκε να φτάσει στο τελευταίο λεπτό για να επικρατήσει, η ομάδα του Αναστασιάδη κοίταξε στα μάτια τον Ολυμπιακό και με το τέρμα του Γκόλια στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έφτασε στην νίκη.

Η πρώτη νίκη που έφερε και την ηρεμία στο «βυσσινί» στρατόπεδο.

9η αγωνιστική

Σάββατο 29 Οκτωβρίου

ΑΕΛ - Πανιώνιος 2-0

Έχοντας σερί από αρνητικά αποτελέσματα με αποκορύφωμα το βαρύ 4-0 στην Ήπειρο από τον ΠΑΣ Γιάννινα η ΑΕΛ έψαχνε στο ματς με τον Πανιώνιο την νίκη που θα έφερνε και την σχετική ηρεμία.

Παρότι είχε κόντρα την διαιτησία σε εκείνο το παιχνίδι κατάφερε να επικρατήσει με 2-0 του Ιστορικού με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βαρέλα και απευθείας εκτέλεση φάουλ του Θωμά Ναζλίδη σε ένα ματς ροντέο με δυο αποβολές.

Η αγωνιστική ηρεμία ήρθε, αλλά λίγες ώρες αργότερα με μια αιφνίδια ανακοίνωση ο Άγγελος Αναστασιάδης αποτέλεσε παρελθόν.

15η αγωνιστική

Κυριακή 18 Δεκεμβρίου

ΑΕΛ - Παναθηναϊκός 0-0

Η κακή εικόνα συνεχίστηκε, ενώ ο αποκλεισμός από την συνέχεια του κυπέλλου μετά την ήττα στα Τρίκαλα έφερε την κρισιμότητα της αναμέτρησης με το «τριφύλλι».

Ο Παναθηναϊκός με τον Μαρίνο Ουζουνίδη στον πάγκο είχε πάρει ψυχολογία αγωνιστική και έψαχνε στην Λάρισα την τρίτη σερί νίκη του μετά από αυτές κόντρα σε ΠΑΟΚ, Ατρόμητο. Μετά από ένα ανούσιο πρώτο ημίχρονο στην επανάληψη η ΑΕΛ ήταν ανώτερη του Παναθηναϊκού όμως άλλοτε ο Βλαχοδήμος και άλλοτε η ατυχία στέρησαν από τους «βυσσινί» την νίκη.

Πάντως το ελπιδοφόρο μήνυμα από την αναμέτρηση ήταν η βελτιωμένη εικόνα της ΑΕΛ.

1η αγωνιστική

Τετάρτη 4 Ιανουαρίου

ΑΕΛ - Βέροια 2-1

Έχοντας ξεχάσει τι σημαίνει νίκη η ΑΕΛ έψαχνε με την αυγή του νέου έτους την νίκη απέναντι στην Βέροια στο AEL FC ARENA σε παιχνίδι έξι βαθμών.

Αναμέτρηση κρίσιμη για το μέλλον των «βυσσινί» που ήθελαν μόνο την νίκη και την κατέκτησαν με 2-1 παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 0-1 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη η ΑΕΛ έφτασε άμεσα στο 1-1 με τον Γκαγιέχο, όμως η αποβολή του Ντοντό άφησε την ΑΕΛ με 10 παίκτες. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα ένα πέναλτι του Ναζλίδη στο 82' έφερε το 2-1 και τις καρδιές των Λαρισαίων στις θέσεις τους.

Μια νίκη με τεράστια σημασία όπως τεραστίας σημασίας ήταν και η ισοπαλία στην Ημαθία λίγες μέρες αργότερα.

18η αγωνιστική

Σάββατο 28 Ιανουαρίου

Ηρακλής - ΑΕΛ 1-1

Το πρώτο της «2» έψαχνε η ΑΕΛ κόντρα στον Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο που επίσης είχε τον ίδιο στόχο και παρά τα ουκ ολίγα προβλήματα έδινε τις μάχες του σε όλα τα ματς.

Σε ένα παιχνίδι με λίγες καλές στιγμές και με κύριο μέλημα των ομάδων να μην ηττηθούν η ΑΕΛ με ένα γκολ και ένα αυτογκόλ του Βασίλη Ρέντζα απέσπασε την ισοπαλία από τον Γηραιό. Ένα αποτέλεσμα που κράτησε την ομάδα του Τσιώλη πάνω από τους Θεσσαλονικείς στην μάχη της παραμονής.

21η αγωνιστική

Δευτέρα 20 Φεβρουαρίου

ΑΕΛ - Λεβαδειακός 2-1

Νίκη και μόνο νίκη το σύνθημα που επικρατούσε στην ΑΕΛ για τον μίνι τελικό με τους Βοιωτούς που επίσης έψαχναν στον θεσσαλικό κάμπο μια νίκη για να έχουν εκείνοι το προβάδισμα.

Ο νεοφερμένος Κροάτης Αντνάν Αγκάνοβιτς με πλασέ έδωσε το προβάδισμα στους «βυσσινί» στο 22' για να ισοφαρίσει στο 61' ο Καλτσάς και ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΛ έμεινε με δέκα παίκτες. Οι ισορροπίες αποκαταστάθηκαν με την αποβολή του Γιουσούφ με την Βασίλισσα να εντίνει την πίεση της και να φτάνει στο 2-1 με τέρμα του Ρέντζα στο 71'.

Μια νίκη σημαντική, μια νίκη ανάσα στην μάχη της παραμονής και παράλληλα το πλεονέκτημα σε ενδεχόμενη ισοβαθμία με τους Βοιωτούς.

25η αγωνιστική

Σάββατο 18 Μαρτίου

ΑΕΛ - Παναιτωλικός 1-0

Ακόμα ένα βήμα προς την παραμονή της ΑΕΛ στην Super League αποτέλεσε η νίκη της 25ης αγωνιστικής απέναντι στον Παναιτωλικό στο AEL FC ARENA.

Η ΑΕΛ έψαχνε την μια από τις δυο νίκες που χρειαζόταν και κόντρα στους «κυανοκίτρινους» έφτασε στην πρώτη. Σε ένα μέτριο παιχνίδι με την ΑΕΛ να έχει την ουσία ένα γκολ του Φάρκας στο 35' έφερε το τρίποντο κόντρα στον ακίνδυνο στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης Παναιτωλικό.

Πλέον στα παιχνίδια με ΠΑΟΚ (εκτός), Αστέρα (εντός), Ατρόμητο (εκτός), Ξάνθη (εντός), Παναθηναϊκό (εκτός) η ΑΕΛ έψαχνε μια ακόμα νίκη.

29η αγωνιστική

Κυριακή 23 Απριλίου

ΑΕΛ - Ξάνθη 1-0

Και φτάνουμε στην 29η αγωνιστική, ανήμερα Κυριακή του άπιστου Θωμά, η ΑΕΛ ...πίστεψε στην νίκη και την κατέκτησε με το φτωχό μεν, υπερπολύτιμο δε 1-0.

Μια γκολάρα του Νίκου Αναστασόπουλου με κεφαλιά-κανονιά στο 25' έδωσε στην ομάδα του Αντρέ Πάους το σπουδαιότερο τρίποντο της φετινής σεζόν και κράτησε και μαθηματικά την ΑΕΛ στην Super League σε ένα παιχνίδι-γιορτή και μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς των Λαρισαίων.

Μια δύσκολη χρονιά για την ΑΕΛ είχε αίσιο τέλος με την παραμονή της και έτσι το τελευταίο ματς στην Λεωφόρο ήταν άνευ σημασίας βαθμολογικά .

Οκτώ σημαντικά παιχνίδια, οκτώ ματς που ουσιαστικά ήταν όλη η χρονιά και καθόρισαν επιτυχημένα την σεζόν της ΑΕΛ στην Super League, την πρώτη μετά από απουσία πέντε ετών. Πλέον η επόμενη σεζόν ας είναι λιγότερο αγχώδης και να μην βολοδέρνει η πρωταθλήτρια Ελλάδος του 1988 στις τελευταίες θέσεις.

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΡΗΓΑΝΑΚΟΣ