Στην 30η αγωνιστική μπαίνει αισίως την προσεχή Κυριακή (30/4) το πρωτάθλημα της Α1 ΕΠΣΛ και στην οποία υπάρχουν πολλές ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις.
Την παράσταση φυσικά ...κλέβουν τα ντέρμπι με φόντο την τρίτη προνομιούχο θέση, μετά την εδώ και καιρό άνοδο του Ηρακλή Λάρισας και του Κίσσαβου Συκουρίου την προηγούμενη αγωνιστική και έτσι το μόνο που μένει είναι να γίνει γνωστή η τρίτη ομάδα που θα ανέλθει στην Α' ΕΠΣΛ.
Έξι ομάδες δίνουν την δική τους μάχη με το ντέρμπι Βούναινα - Αμπελωνιακός να ξεχωρίζει δυο ομάδες με 49 βαθμούς σε αναμέτρηση που όποιος χάσει χάνεται, ενώ με ισοπαλία μένουν πίσω και οι δυο αν ταυτόχρονα την ίδια ώρα η τρίτη της βαθμολογίας Μελιβοία (51β.) κερδίσει το αδιάφορο πλέον Συκούριο στην έδρα της.
Ντέρμπι θα διεξαχθεί και στην Νεάπολη, έδρα του πρωτοπόρου Ηρακλή Λάρισας (73β.) που θα υποδεχθεί τον Δαμασιακό που με 50 βρίσκεται ανάμεσα σε Φιλοκτήτη και τις ομάδες που κοντράρονται μεταξύ τους (Βούναινα - Αμπελωνιακός), αλλά και τον Ολυμπιακό Αμπελιάς.
Ο τελευταίος θα φτάσει τους 52 βαθμούς καθώς θα πάρει τρεις ξεκούραστους βαθμούς κόντρα στον Ηρακλή Χάλκης που δεν αγωνίζεται και θα ευελπιστεί σε απώλειες των ομάδων που είναι παραπάνω, ενώ ο Όλυμπος Γόννων που έχει 48 βαθμούς φιλοξενεί την Δόξα Ραχούλας που έχει 34 και μάχεται για την παραμονή.
Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές των αναμετρήσεων της 30ης αγωνιστικής στην Α1 ΕΠΣΛ:
Κυριακή 30 Απριλίου
17:00
Δάφνη Γλαύκης - Ελευθεραί 0-3 (α.α.)
Ολυμπιακός Αμπελιάς - Ηρακλής Χάλκης 3-0 (α.α.)
Φιλοκτήτης Μελιβοίας - Κίσσαβος Συκουρίου: Αθανάσιος Τζήλος
Ηρακλής Λάρισας - Δαμασιακός: Ανδρέας Γρηγοριάδης
Βούναινα - Αμπελωνιακός: Νικόλαος Γκαραβέλης
Α Ε Κιλελέρ - Νέες Καρυές 2012: Αθανάσιος Δρυστέλλας
Όλυμπος Γόννων - Δόξα Ραχούλας: Ανδρομάχη Τσιοφλίκη
Αναγέννηση Πουρναρίου - Νεάπολη Λάρισας: Αδάμος Γεωργίου
Ατρόμητος Αγίων Αναργύρων - Αβέρωφ Λάρισας: Δημοσθένης Γιάντσης
και η μέχρι στιγμής βαθμολογία:
1. Ηρακλής Λάρισας 73
2. Κίσσαβος Συκουρίου 62
3. Φιλοκτήτης Μελιβοίας 51
4. Δαμασιακός 50
5. Ολυμπιακός Αμπελιάς 49
6. Αμπελωνιακός 49
7. Βούναινα 49
8. Όλυμπος Γόννων 48
9. Ελευθεραί 45
10. Νεάπολη 41
11. Νέες Καρυές 2012 40
12. Κιλελέρ 38
13. Δόξα Ραχούλας 34
14. Ατρόμητος Αγίων Αναργύρων 32
15. Αβέρωφ Λάρισας 30
16. Αναγέννηση Πουρναρίου 30
17. Ηρακλής Χάλκης 0*
18. Δάφνη Γλαύκης 0*
* Ηρακλής Χάλκης και Δάφνη Γλαύκης δεν αγωνίζονται