Το πανόραμα της 26ης αγωνιστικής της Super League

Στο χρονοντούλαπο της ιστορίας μπήκε πλέον η 26η αγωνιστική της Super League καθώς λόγω της εμβόλιμης το διήμερο 5 και 6 Απριλίου δεν θα γίνει κανένα ματς σήμερα (3/4).

Μια αγωνιστική στην οποία η ΑΕΛ γνώρισε ακόμα μια ήττα εκτός έδρας αυτή την φορά στην Θεσσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ με 2-0 δεχόμενη δυο τέρματα σε καίρια σημεία τόσο στο πρώτο ημίχρονο, όσο και στο δεύτερο και έτσι παραμένει στους 24 βαθμούς και στην 12η θέση, ενώ ο Δικέφαλος έφτασε τους 49, έναν παραπάνω από τον Παναθηναϊκό και παραμένει στην 3η θέση.

Ένας Παναθηναϊκός ο οποίος επικράτησε στο μεγάλο αθηναϊκό ντέρμπι της ΑΕΚ με 3-2 στο ΟΑΚΑ με το τέρμα της νίκης να πετυχαίνει ο Μάρκους Μπεργκ στο 90'. Το "τριφύλλι" κυριάρχησε της Ένωσης στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο, δέχτηκε την ισοφάριση από την ομάδα του Χιμένεθ όμως με το τέρμα του Σουηδού στράικερ πέτυχε μια μεγάλη νίκη. Μια νίκη με την οποία παραμένει στο κυνήγι της 2ης θέσης, εκεί που παραμένει ο Πανιώνιος, ενώ η ΑΕΚ με 43 ακόμα δεν αισθάνεται σιγουριά για την πεντάδα.

Οι "κυανέρυθροι" στο δικό τους αθηναϊκό ντέρμπι με αντίπαλο τον Ατρόμητο επικράτησαν στην έδρα τους με 2-1 και με 51 βαθμούς παραμένουν δεύτεροι και παράλληλα ισοφάρισαν το δικό τους ρεκόρ με 15 νίκες, όσες πέτυχαν και την σεζόν 2002-2003 και μπροστά τους έχουν το παιχνίδι κόντρα στην πιο φορμαρισμένη ομάδα τον Παναθηναϊκό στην Λεωφόρο. Από την άλλη ο Ατρόμητος παραμένει στους 35 βαθμούς και αδιάφορος βαθμολογικά.

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό μετά την ήττα στην Λεωφόρο, στην επιστροφή του Τάκη Λεμονή στον πάγκο, επικράτησαν με 2-1 του Πλατανιά, παρότι βρέθηκαν στο ημίχρονο πίσω στο σκορ με 0-1. Οι "ερυθρόλευκοι" έφτασαν τους 57 βαθμούς και με δυο νίκες στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια κατακτούν και μαθηματικά το πρωτάθλημα. Οι Χανιώτες με την ήττα αυτή έμειναν στους 41 βαθμούς και είδαν την Ξάνθη να τους πιάνει στην βαθμολογία.

Μια Ξάνθη η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στα Γιάννενα απέναντι στον ΠΑΣ, με τους Ακρίτες να προηγούνται με τον Βασιλακάκη, αλλά να βλέπουν τον Ζάιρο να τους "κλέβει" την μπουκιά από το στόμα στις καθυστερήσεις και να μην τους επιτρέπει να πάρουν την νίκη που θα τους έφερνε ισόβαθμους με την ΑΕΚ στους 43 βαθμούς. Ο "Άγιαξ" της Ηπείρου με τον βαθμό έπιασε στην 8η θέση τον Ατρόμητο, αλλά δεν προλαβαίνει επ ουδενί την μάχη της πεντάδας.

Σε παιχνίδι ο θάνατος σου η ζωή μου ο Λεβαδειακός επικράτησε με 3-1 της Βέροιας στην Λιβαδειά και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα καθώς έφτασε τους 22 βαθμούς και παρέμεινε στην 14η θέση, ενώ στον αντίποδα με την ήττα αυτή η ομάδα του Ντόστανιτς ουσιαστικά είπε αντίο στην μάχη της παραμονής καθώς με 16 βαθμούς είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα για την σωτηρία.

Για την Βασίλισσα του Βορρά το πράγμα δυσκολεύει περισσότερο μετά και την εντυπωσιακή νίκη του Ηρακλή στην Κέρκυρα με 3-0, με τον Γηραιό, παρά τα οικονομικά του προβλήματα, να μην παρατάει την μάχη και να παλεύει για αυτήν μέχρι τέλους. Η ομάδα του Παντελίδη έχει μπροστά της παιχνίδι-κατηγορία με αντίπαλο τον Λεβαδειακό εντός έδρας, ενώ η Κέρκυρα δεν έχει άγχος παραμονής με 29 βαθμούς.

Τέλος με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) έφυγε από το Αγρίνιο ο Αστέρας Τρίπολης με τους Αρκάδες να αποσπούν έναν υπερπολύτιμο βαθμό με τον οποίο έφτασαν τους 23, βρισκόμενοι κάτω από την ΑΕΛ (24β.) και πάνω από Λεβαδειακό (22β.) ψάχνοντας ουσιαστικά πλέον μια νίκη. Από την άλλη τα "καναρίνια" με 28 βαθμούς έχουν εξασφαλίσει την παρουσία τους στην μεγάλη κατηγορία και την νέα σεζόν.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αναμετρήσεων της 26ης αγωνιστικής της Super League:

ΠΑΣ Γιάννινα - Ξάνθη 1-1

Λεβαδειακός - Βέροια 3-1

Ολυμπιακός - Πλατανιάς 2-1

Πανιώνιος - Ατρόμητος 2-1

ΠΑΟΚ - ΑΕΛ 2-0

Κέρκυρα - Ηρακλής 0-3

Παναιτωλικός - Αστέρας Τρίπολης 1-1

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 2-3