Μεγάλη νίκη της μπασκετικής ΑΕΛ (96-74) στο Παγκράτι

Μεγάλη νίκη με σκορ 96-74 πέτυχε η ομάδα της ΑΕΛ στην Αθήνα απέναντι στο Παγκράτι για την 24η αγωνιστική της Α2.

Η ομάδα του Αβραάμ Παπαδόπουλου ήταν ανώτερη καθόλη την διάρκεια της αναμέτρησης και είχε συνεχώς το προβάδισμα, φτάνοντας και κοντά στην κατοστάρα η οποία της ξέφυγε για 4 πόντους στο τελικό 96-74.

Οι Λαρισαίοι έδειξαν από νωρίς τα δόντια τους και ήδη από την πρώτη περίοδο βρέθηκαν στο +10 (20-30), ενώ η διαφορά διπλασιάστηκε με την λήξη του ημιχρόνου στο +20 (30-50). Στο ίδιο μοτίβο η ΑΕΛ με την διαφορά να μην πέφτει κάτω από 20 πόντους και η τρίτη περίοδος έκλεισε στο +29 (47-76). Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα πάντα κύλησαν όπως όλο το παιχνίδι για να φτάσουμε στο τελικό 74-96.

Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΛ ο Πολίτης με 20 πόντους, τον οποίο ακολούθησαν οι Τσούτσος με 16 πόντους και Τσιλούλης με 15, ενώ από πλευράς ηττημένων πρώτο βιολί ο εκπληκτικός Ραλλάτος που πέτυχε σχεδόν τους μισούς πόντους της ομάδας του σταματώντας στους 31.

Τα δεκάλεπτα: 20-30, 30-50, 47-76, 74-96

Παγκράτι (Γιώργος Λυτόπουλος): Τόρες 2, Σκούφης 8 (1), Κοντόγιωργας 5 (1), Λυμπερέας, Εζόμο 10, Λεκάκης 18 (1), Ραλλάτος 31 (1).

ΑΕΛ (Αβράαμ Παπαδόπουλος): Σαριμπαλίδης 3 (1), Καρατάσιος 5, Σταμπουλής 10 (2), Παπαχρήστος 6 (2), Πολίτης 20 (6), Φιλιππόπουλος 6, Τσιλούλης 15 (3), Κούβελας 5 (1), Μαλτέσιος 8, Τσούτσος 16 (4), Θορστέινσον 2.