Βαθμολογία

Mε τον Ποσειδών ο Αχιλλέας Φαρσάλων!

Πραγματοποιήθηκε πριν λίγα ώρα στα γραφεία της ΕΠΟ, η κλήρωση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών Ελλάδας.

Ο Αχιλλέας Φαρσάλων θα αγωνιστεί εκτός έδρας με την κυπελλούχο του νομού Πιερίας και την ομάδα του ΑΕ Ποσειδών ΠΠΠ. Ο Ποσειδών είχε κερδίσει στον τελικό του κυπέλλου ν. Πιερίας με 0-3 επί της Καρίτσα ΑΕ.

Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν την Τετάρτη 5/4 σε ώρα που θα ανακοινωθεί σύντομα από την ΕΠΟ, ενώ όσες ομάδες προκριθούν θα αγωνιστούν στις 12/4.

Όλοι οι αγώνες θα είναι νοκ άουτ και σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος θα υπάρχει παράταση – πέναλτι. Η ομάδα που κληρώνεται πρώτη θα είναι γηπεδούχος.

Εκείνο που έχει ιδιαίτερη σημασία είναι ότι η νικήτρια ομάδα της διοργάνωσης θα προβιβασθεί στη Γ’ Εθνική Κατηγορία για την αγωνιστική περίοδο 2017-18, εφόσον δεν είναι πρωταθλήτρια της ανώτερης κατηγορίας της οικείας Ε.Π.Σ. Αν είναι πρωταθλήτρια, τότε στη Γ’ Εθνική Κατηγορία προβιβάζεται η φιναλίστ της διοργάνωσης, εφόσον κι αυτή δεν είναι πρωταθλήτρια της ανώτερης κατηγορίας της οικείας Ε.Π.Σ. (σε κάθε άλλη περίπτωση η ειδική αυτή διάκριση της διοργάνωσης δεν ισχύει, ούτε μεταφέρεται σε άλλη ομάδα, πλην των δύο φιναλίστ).

 

Αναλυτικά τα ζευγάρια στους 9 ομίλους:

1ος όμιλος

Άρης Αβάτου – Ελπίδα Σκουτάρεως

ΑΕ Διδυμοτείχου – ΓΣ Προσοτσάνης

Κεραυνός Πέρνης – ΠΑΟΚ Κοσμίου

2ος όμιλος

Μακεδονικός Βεύης – ΠΟ Τριγλίας

ΠΑΟΚ Κρηστώνης – ΑΕ Αλεξάνδρειας

Εδεσσαϊκός – ΠΑΟ Κουφαλίων

3ος όμιλος

ΑΕ Λευκίμμης – ΑΕΠ Καραγιαννίων

Ερασιτέχνες ΠΑΣ Γιάννινα – Πυρσός Γρεβενών

Καστοριά – Θύαμις Καστρίου

4ος όμιλος

Διγενής Νεοχωρίου – Ολυμπιακός Λαμίας

ΑΟ Σελλάνων – ΓΣ Αλμυρός

ΑΕ Ποσειδών ΠΠΠ – Αχιλλέας Φαρσάλων

5ος όμιλος

Απόλλων Πάργας – Φωκικός

Σκουφάς Κομποτίου – ΑΕ Μεσολογγίου

Αίολος Καρπενησίου – Αναγέννηση Σχηματαρίου

6ος όμιλος

Ηρακλής Ψαχνών – Αστέρας Βλαχιώτη

Αργοναύτης Νέας Κίου – ΑΟ Ατλαντίς

Ένωση Πανασπροπυργιακού/Δόξας – Λεωνίδιο

7ος όμιλος

Ηρακλής Ξυλοκάστρου – Καλαμάτα

ΑΟ Κατασταρίου – Κεραυνός Αγίου Βασιλείου

ΑΟ Σάμης – Πανηλειακός

8ος όμιλος

ΑΟ Σουρμένων – ΑΨΕΣ Πυθαγόρας

ΑΟ Σύρου – Διαγόρας Αγίας Παρασκευής

Ηρακλής Θυμιανών – Διαγόρας Ρόδου

Χωρίς αγώνα ο ΑΠΟ Κερατσίνι

9ος όμιλος (12/04)

Ερασιτέχνες Πλατανιά – Ηρόδοτος

Επισκοπή – ΟΦ Ιεράπετρας

Οι αγώνες του Κυπέλλου Ερασιτεχνικών Ομάδων, περιόδου 2016-2017, θα διεξαχθούν σε εφτά (7) αγωνιστικές, ως ακολούθως:

1η Αγωνιστική: Τετάρτη 5/4

2η Αγωνιστική: Τετάρτη 12/4

3η Αγωνιστική: Τετάρτη 19/4

4η Αγωνιστική: Τετάρτη 26/4

5η Αγωνιστική: Τετάρτη 3/5

6η Αγωνιστική: Τετάρτη 10/5

πηγή: ifarsala.gr