ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 87-106

Τι και να ήταν αδιάφορος βαθμολογικά και κουρασμένος... Ο Παναθηναϊκός σε μια ανεπανάληπτη αναμέτρηση υπέταξε την ΑΕΚ με 106-87 με απίστευτο σερί στην παράταση!

Η ΑΕΚ είχε στα χέρια της τη νίκη σε κανονική διάρκεια και πρώτη παράταση, όμως δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες και ο Καλάθης ισοφάρισε για να στείλει το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση (84-84). Ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του, ίσως και λόγω κούρασης έχασε αρκετές βολές, ενώ έκανε πολλά λάθη, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Το 16-0 των «πράσινων» στη δεύτερη παράταση ήρθε να...τελειώσει το συγκλονιστικό παιχνίδι υπέρ του Παναθηναϊκού.

Διαιτητές: Αναστόπουλος Π.-Πουρσανίδης Γ.-Διαμαντής

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 42-41, 62-57, 77-77, 84-84, 87-106

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ούκιτς 12 (2/10 τρίπ.), Λαρεντζάκης 5 (1/5 σουτ, 6 ασ.),. Νιούλεϊ 6 (2/2 τρίπ.), Μαυροειδής 12, Μαυροκεφαλίδης 19 (1 τρίπ., 6 ριμπ.), ΜακΓκραθ 9 (3/5 τρίπ.), Ελόνου 11 (11 ριμπ.), Βασιλειάδης, Χαριτόπουλος, Ντίξον 4, Σάκοτα 9 (0/3 τρίπ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Ρίβερς 17 (3/5 τρίπ., 6 ριμπ.), Φελντέιν 10 (1/5 τρίπ.), Μπουρούσης 18 (7/11 σουτ), Σίνγκλετον 22 (3/3 τρίπ., 16 ριμπ.), Καλάθης 14 (2), Τζέιμς 11, Παππάς 5 (1), Γκιστ 9 (6 ριμπ.), Γκάμπριελ.