Βαθμολογία

Επιστροφή στις νίκες θέλει ο Αχιλλέας, ντέρμπι στην Αγιά

Αγωνιστική δραστηριότητα στο πρωτάθλημα της Α' ΕΠΣΛ υπάρχει την προσεχή Κυριακή 26 Μαρτίου σε νέα ώρα πλέον, 16:30, με την διεξαγωγή των αναμετρήσεων της 24ης αγωνιστικής.

Στην τελική ευθεία μπαίνει σιγά σιγά το πρωτάθλημα καθώς έμειναν μόλις επτά στροφές. Την αγωνιστική αυτή ο πρωτοπόρος Αχιλλέας Φαρσάλων θέλει την νίκη απέναντι στον Σμόλικα Φαλάνης τον οποίο φιλοξενεί στα Φάρσαλα και παράλληλα ελπίζει σε στραβοπάτημα του Δωτιέα Αγιάς που υποδέχεται σε παιχνίδι ντέρμπι τον Οικονόμο Τσαριτσάνης.

Οι δυο ομάδες, Αχιλλέας και Δωτιέας, έχουν διαφορά επτά πόντων (58-51) με την ομάδα του Τάκη Παραφέστα να θέλει το +13 που δίνει απευθείας άνοδο στην Γ' Εθνική, ενώ η Αγιά διαφορά μικρότερη των 13 βαθμών προκειμένου να παίξει τα ρέστα της σε αγώνες μπαράζ για την άνοδο. Πολλά θα κριθούν και από την μεταξύ τους αναμέτρηση την επόμενη αγωνιστική.

Κατα τα άλλα την αγωνιστική αυτή υπάρχει και το ντέρμπι του Τυρνάβου με τον Αστέρα να είναι γηπεδούχος απέναντι στον συντοπίτη του με την αναμέτρηση να μην έχει βαθμολογικό ενδιαφέρον μιας και ο Αστέρας έχει χάσει το τρένο της παραμονής στην κατηγορία, ενώ ο Τύρναβος 2005 δεν προλαβαίνει βαθμολογικά τα μπαράζ, αν αυτά γίνουν.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές των αναμετρήσεων της 24ης αγωνιστικής της Α' ΕΠΣΛ:

Κυριακή 26 Μαρτίου

16:30

Αχιλλέας Φαρσάλων - Σμόλικας Φαλάνης: Χρήστος Αγγελούλης

Δωτιέας Αγιάς - Οικονόμος Τσαριτσάνης: Αθανάσιος Τζήλος

Λάρισα 2012 - Αετός Αμυγδαλέας: Ιωάννης Ντελέζος

Αστέρας Τυρνάβου 2010 - Τύρναβος 2005: Αγησίλαος Μπουμαρσόπουλος

Αστραπή Ν. Πολιτείας - Δόξα Βλαχογιαννίου: Αντώνιος Κορέστης

ΠΟ Ελασσόνας - Αετός Μακρυχωρίου: Ανδρομάχη Τσιοφλίκη

Δόξα Αργυροπουλίου - Αναγέννηση Καλοχωρίου: Θωμάς Μπουρουτζίκας

Φαλανιακός - Δήμητρα Γιάννουλης: Δημοσθένης Γιάντσης

και η μέχρι στιγμής βαθμολογία:

1. Αχιλλέας Φαρσάλων 58

2. Δωτιέας Αγιάς 51

3. Δήμητρα Γιάννουλης 39

4. Οικονόμος Τσαριτσάνης 39

5. Τύρναβος 35

6. Δόξα Αργυροπουλίου 33

7. ΠΟ Ελασσόνας 32

8. Σμόλικας 31

9. Αετός Αμυγδαλέας 31

10. Δόξα Βλαχογιαννίου 30

11. Φαλανιακός 28

12. Αναγέννηση Καλοχωρίου 27

13. Λάρισα 2012 25

14. Αετός Μακρυχωρίου 24

15. Αστραπή Ν. Πολιτείας 20

16. Αστέρας Τυρνάβου 9

ΑΝΤΩΝΗΣ ΡΗΓΑΝΑΚΟΣ