Ήττα-σοκ για Ολυμπιακό από Γαλατασαράι

Εντός έδρας ήττα σοκ από την Γαλατασαράι με 80-71 γνώρισε σήμερα (17/3) ο Ολυμπιακός για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου αν και προηγήθηκε ακόμα και με 16 πόντους διαφορά, στο δεύτερο ημίχρονο έπαθε μπλακ άουτ και γνώρισε την ήττα για δεύτερη φορά φέτος από την τουρκική ομάδα και παράλληλα την ευκαιρία να κλειδώσει το πλεονέκτημα έδρας.

Από την αρχή οι Πειραιώτες είχαν ένα σταθερό προβάδισμα και προηγήθηκαν με 10-4. τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν στο 13-11, όμως γρήγορα οι πρωταθλητές Ελλάδος ανέβασαν τον δείκτη σε διψήφια διαφορά (22-11) πριν κλείσει η πρώτη περίοδος στο +13 (27-14). Στο ίδιο μοτίβο και η δεύτερη περίοδος με την διαφορά όλο και να αυξάνεται με τις μέγιστες τιμές να είναι +15 (34-19) και +16 (42-26) με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο +13 (48-35).

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου όλα έδειχναν ότι για τον Ολυμπιακό θα ήταν τυπική διαδικασία η συνέχεια όμως τα πολλά άστοχα σουτ από την περιφέρεια έφεραν την μείωση στους 8 πόντους (54-46) με την ομάδα του Αταμάν να ροκανίζει την διαφορά και μάλιστα να τελειώνει την περιόδο μόλις στο -2 (59-57).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το ματς πήγαινε με τις δυο ομάδες κοντά στο σκορ με τον Ολυμπιακό να προηγείται 64-61 όμως γρήγορα οι Τούρκοι πήραν προβάδισμα με 66-68. Ο Γκριν με τρίποντο έκανε το 69-68 στο τελευταίο προβάδισμα του Ολυμπιακού στο ματς, όμως με τρία σερί καλάθια της Γαλατά το σκορ έγινε 69-76 και κάπου εκεί κρίθηκαν όλα πριν το τελικό 71-80.

Δεκάλεπτα: 27-14, 48-35, 59-57, 71-80

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 14 (2), Μπιρτς 7, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου, Σπανούλης 7, Γουότερς 4, Αγραβάνης 5, Μιλουτίνοφ 6, Πρίντεζης 14, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης, Λοτζέσκι 5.

Γαλατασαράι (Εργκίν Αταμάν): Μίτσοβ 18 (4), Φιτιπάλδο 6 (2), Τάιους 14, Κορκμάζ Τσ. 3, Αράρ 4, Χατσίεβα, Πλάις 6, Ντέι 8 (1), Γκιουλέρ 8 (2), Ντίμπλερ, Κοκσάλ 13 (1).