Ήττα και αποκλεισμός για τον ΠΑΟΚ από την Τενερίφη

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε τον αποκλεισμό στους "16" του FIBA Champions League, καθώς υπέστη ήττα-διασυρμό με 80-54 από την Τενερίφη του Γιώργου Μπόγρη (10π, 6ρ), μη μπορώντας να υπερασπιστεί το +3 (66-63) του πρώτου αγώνα.

Η ελληνική ομάδα ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο δεκάλεπτο και αξιοπρεπής στην τρίτη, αλλά της κόστισε η καταστροφική δεύτερη περίοδος (σκορ 22-6) και ο τραυματισμός (διάστρεμμα) του Κιθ Κλάντον σε εκείνο το σημείο, ο οποίος ήταν εξαιρετικός στο ξεκίνημα του αγώνα. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν απελπιστικά άστοχη στην επίθεση και εμφάνισε αδυναμίες στην άμυνα, απέναντι σε μία ανώτερη ισπανική ομάδα, η οποία πήρε δίκαια την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Tα δεκάλεπτα: 15-10, 37-16, 62-41, 80-54.

Τενερίφη: Σαν Μιγκέλ 13 (3), Ριτσότι 5, Νιανγκ 4, Μπασάς, Χάνλεϊ 2, Κιρκσαϊ, Γκριγκόνις 20 (3), Βάθκεθ 2, Αμπρομαϊτις 8 (1), Μπόγρης 10, Γουάιτ 9 (1), Ντόρνεκαμπ 7.

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 11 (1), Κόνιαρης 3 (1), Τσόχλας 5 (1), Μαργαρίτης 2, ΜακΦάντεν, Μιλιένοβιτς 2, Γλυνιαδάκης 9, Καραμανώλης, Παπαδόπουλος, Πέινερς 14 (2), Κλάντον 8.