Το «σήκωσε» ο Παναθηναϊκός στο «Nick Galis Hall»

Ο Παναθηναϊκός είναι ο «βασιλιάς» του ελληνικού μπάσκετ και το πιστοποίησε μετά το ΣΕΦ και στο Αλεξάνδρειο. Σήκωσε το 60ο τρόπαιο της ιστορίας του επικρατώντας με σκορ 68-59 του Άρη!

Στο «Nick Galis Hall» βρέθηκαν πάνω από 3.500 οπαδοί των δύο ομάδων, με τους υπεράριθμους φίλους του Αρη που είχαν… καταλάβει την κεντρική εξέδρα πάνω από τα επίσημα να είναι η πέτρα του σκανδάλου που καθυστέρησε κατά 65 λεπτά το τζάμπολ του τελικού, ενώ δεν έλειψαν οι ασχήμιες. Οι οπαδοί του Παναθηναϊκού πέταξαν φωτοβολίδα στην αντίπαλη εξέδρα, ενώ μερίδα οπαδών του Αρη συνεπλάκησαν με δυνάμεις των ΜΑΤ στην πρώτη περίοδο, όπως; και στο φινάλε του τελικού κατά την αποχώρησή τους από το γήπεδο.

Μετά το ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο (29-27), ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στην τρίτη περίοδο κι έχτισε διψήφια διαφορά (50-37) βάζοντας τις βάσεις για την κατάκτηση του τίτλου. Παρά την αντεπίθεση του Αρη για το 58-54 ο Ρίβερς με μεγάλο τρίποντο έδωσε εκ νέου την ψυχολογία νίκης στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 29-27, 50-37, 68-59.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (1), Φελντέιν 18 (1), Χαραλαμπόπουλος, Γκάμπριελ 3 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Καλάθης 15 (1), Ρίβερς 5 (1), Τζέιμς 9 (3), Φώτσης 5 (1), Παππάς, Τζεντίλε 4, Μπουρούσης.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Τζένκινς 12 (3), Κάμινγκς 20 (2), Γιάνκοβιτς 2, Καββαδάς 6, Ντραγκίσεβιτς 2 (1/6 σουτ), Τζάκσον 2, Ξανθόπουλος (0/4 σουτ), Τσαϊρέλης 9 (2), Ζάρας, Μούρτος 2, Σίμτσακ 4, Γκόρντον (0/4 σουτ).