Κολοσσός Ρόδου - Ολυμπιακός 59-70

Την 16η νίκη του σε 17 αναμετρήσεις της Basket League πέτυχε σήμερα (13/2) ο Ολυμπιακός απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου με 70-59 στο πανέμορφο νησί του Αιγαίου.

Οι "ερυθρόλευκοι" δυσκολεύτηκαν για ένα ημίχρονο στο Βενετόκλειο, ωστόσο στην τρίτη και την τέταρτη περίοδο εμφανίστηκαν σοβαροί και πήραν την νίκη, όμως για την ομάδα του Σφαιρόπουλου μεγάλο πλήγμα ήταν ο τραυματισμός του Βασίλη Σπανούλη.

Ο Κολοσσός που δεν είχε τίποτα να χάσει βρέθηκε μπροστά στην πρώτη περίοδο με 18-16 με τους Ροδίτες να είναι ανταγωνιστικοί και να βάζουν δύσκολα στους πρωταθλητές με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται ισόπαλο 35-35.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου ο Κολοσσός πήρε προβάδισμα με 41-35, όμως ο Ολυμπιακός με σερί 14-0 έκανε το 41-35, 41-49 για να κλείσει τα 3/4 της αναμέτρησης στο +9 (46-55). Στην τελευταία περίοδο οι "ερυθρόλευκοι" είχαν στο μεγαλύτερο μέρος σταθερά την διαφορά στο σκορ πάνω από 10 πόντους για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση στο +11 (59-70).

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 18-16, 35-35, 46-55, 59-70

Κολοσσός Ρόδου (Άρης Λυκογιάννης): Λιάπης, Ρέντινγκ 10, Τσούκου 5, Γεωργαλής 3 (1), Σαλούστρος 2, Ρέλεφορντ 7, Άχονεν 8 (2), Βασιλόπουλος 7, Παπαδάκης, Γουάτσον 4, Χολ 13 (1).

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 2, Μπιρτς 11, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 5, Γουότερς 2, Αγραβάνης 2, Μιλουτίοφ 6, Πρίντεζης 11, Παπανικολάου 13 (2), Μάντζαρης 4 (1), Λοτζέσκι 10 (1).