Ήττα στο όριο για την ΑΕΛ...

Σε έναν εξαιρετικά αμφίρροπο αγώνα, η ΑΕΛ δεν μπόρεσε να φύγει με τη νίκη από μία δύσκολη έδρα. Η ομάδα μας, διατηρούσε ελαφρύ προβάδισμα 5--7 πόντων έως και το 27ο λεπτό, όταν και ο Αμύντας αντεπιτέθηκε, και πέρασε μπροστά με 50-46.

Στην 4η περίοδο, η ΑΕΛ με αφετηρία την άμυνα, «ξέφυγε» με 52-58 με τους γηπεδούχους να απαντούν ξανά και να προσπερνούν 62-61, 12'' για το τέλος. Η ΑΕΛ σταμάτησε με φάουλ τον χρόνο για να ευστοχήσει και στις δύο βολές ο Ζούπας, κάνοντας το 64-61. Με 4'' να απομένουν, ο Σταμπουλής πήρε φάουλ, ευστοχώντας στην πρώτη βολή (64-62), έχασε τη δεύτερη και πήρε ο ίδιος το ριμπάουντ, κερδίζοντας βολές στα 1,9''. Ψύχραιμος και πάλι, ευστόχησε και στις δύο, ισοφαρίζονγας 64-64.

Η ομάδα του Αμύντα προσπάθησε να κάνει σουτ σε σημείο στο ύψος της γραμματείας, με τους παίκτες της ΑΕΛ να κάνουν αμυντική παγίδα στον Ζούπα, ο οποίος έπεσε επάνω στους παίκτες της ΑΕΛ, κερδίζοντας φάουλ σε νεκρό χρόνο, χωρίς όμως να έχει επιχειρήσει σουτ. Σε νεκρό χρόνο ευστόχησε στην πρώτη βολή δίνοντας τέλος στο ματς (65-64).

Σε έναν συγκλονιστικό στην εξέλιξή του αγώνα, που αρακτηρίστηκε από διακυμάνσεις και πολλά λάθη εκατέρωθεν, αλλά με μία δίκαιη διαιτησία στο σύνολό της, θεωρούμε κρίμα μία λανθασμένη απόφαση του κυρίου Βαρδάλου να καθορίσει υπέρ των ηπεδούχων το τελικό αποτέλεσμα και να μην διαμορφωθεί αυτό στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 31-33, 50-46, 65-64

ΑΜΥΝΤΑΣ (Ζαβός): Ζούπας 12, Αγγελόπουλος 9 (1), Τοπάλλι 2, Διαμαντόπουλος 12 (2), Κουκουνιάς, Βαρδιάνος 2, Μανσαράι 2, Δορκοφίκης, Παπαδούλης, Μπάρμπας 2, Βογιατζής 20, Καμπούρης 4

ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Σαριμπαλίδης 3 (1), Καρατάσιος, Σταμπουλής 8, Πολίτης 11 (1), Δεληγεώργης 11 (1), Κουτίνας, Φιλιππόπουλος, Τσιλούλης 11 (1), Μαλτέσιος 6, Κουβελάς, Τσούτσος 3 (1), Θορστέινσον 11