Flashback στους αγώνες ΑΕΛ - Κέρκυρα (video)

Την ομάδα της Κέρκυρας αντιμετωπίζει το προσεχές Σάββατο (4/2 15:00) η ομάδα της ΑΕΛ στο AEL FC ARENA στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Super League.

Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη δίνει ένα πολύ δύσκολο και κομβικό παιχνίδι για την συνέχεια με αποκλειστικό στόχο την νίκη απέναντι στους Φαίακες που και αυτοί με την σειρά τους θέλουν ένα θετικό αποτέλεσμα προκειμένου να κάνουν άλμα παραμονής.

Η ΑΕΛ έχει να αντιμετωπίσει και την κακή παράδοση απέναντι στην Κέρκυρα την οποία ακόμα δεν έχει καταφέρει να νικήσει τόσο στον θεσσαλικό κάμπο όσο και στο νησί του Ιονίου. Οι Κερκυραίοι είναι αήττητοι απέναντι στην ΑΕΛ και για αυτό θα προσπαθήσουν για ακόμα ένα παιχνίδι, ενώ η Βασίλισσα θα προσπαθήσει να σπάσει την αρνητική για αυτή παράδοση.

Το athleticlarissa.gr σας παρουσιάζει την μίνι προϊστορία των αναμετρήσεων με γηπεδούχο την ΑΕΛ με τις δυο ομάδες να έχουν βρεθεί αντιμέτωπες και σε Super League και σε Football League και σε Γ' Εθνική.

Συνολικά τέσσερα παιχνίδια έχουν λάβει χώρα στην Λάρισα όπου η Κέρκυρα έχει μια νίκη, ενώ τρία ματς έληξαν ισόπαλα. Οι Φαίακες έχουν πετύχει τέσσερα τέρματα έναντι τριών της ΑΕΛ.

Η νίκη των Κερκυραίων ήταν την περσινή περίοδο με 1-0 σε μια χρονιά που και οι δυο ανέβηκαν στην μεγάλη κατηγορία, ενώ άνοδο πανηγύρισε η επτανησιακή ομάδα, από την Γ' Εθνική στην Β', την σεζόν 2001-2002 στην πρώτη τους συνάντηση που ολοκληρώθηκε 0-0.

Χωρίς νικητή έχουν ολοκληρωθεί και οι δυο αναμετρήσεις για την Super League, με 2-2 την σεζόν 2006-2007 με την ΑΕΛ να επιστρέφει από την κόλαση στον παράδεισο και να αποσπά τον βαθμό, σε ένα ματς που στο ημίχρονο έχανε 0-2, ένας βαθμός που αποδείχθηκε υπερπολύτιμος στο τέλος για την παραμονή. Τελευταία τους συνάντηση στην μεγάλη κατηγορία σεζόν 2010-2011 με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με σκορ 1-1 σε μια σεζόν που η ΑΕΛ υποβιβάστηκε στην Football League.