Η κριτική των παικτών της ΑΕΛ

Η ΑΕΛ δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον Πλατανιά, αφού «κόλλησε» στο 0-0 κόντρα στον αντίπαλό της. Εμφανής η απουσία του Ντοντό από το επιθετικό κομμάτι, στο οποίο η ΑΕΛ τα «βρήκε δύσκολα».

Δείτε την κριτική των παικτών της ΑΕΛ:

Θεοδωρόπουλος: Στην πρώτη του εμφάνιση μπροστά στο κόσμο της ΑΕΛ, ήταν σταθερός όποτε του ζητήθηκε και δεν άφησε τον Πλατανιά να πάρει το προβάδισμα. Βοήθεια σε αυτό βέβαια, εκτός από την αμυντική γραμμή, πήρε και από τα δοκάρια. 7

Μονιάκης: Καλή εμφάνιση του Μονιάκη ο οποίος αν και δεν μπόρεσε μαζί με τους συμπαίκτες του να «ξεκλειδώσουν» την αντίπαλη άμυνα, ήταν καλός στα αμυντικά του καθήκοντα και δεν άφησε τον Πλατανιά να γίνει απειλητικός. 7

Γκόλιας: Το δοκάρι του Πλατανιά με τον Πριντέτα αποτέλεσε ουσιαστικά μια από τις λίγες ευκαιρίες του αντιπάλου στο πρώτο μέρος. Ο ίδιος υπήρξε πολύ καλός, έχοντας εξουδετερώσει τις όποιες ενέργειες του Μανούσου. Άφησε τη θέση του στον Γκαγιέχο στο 55'. 8

Φάρκας: Καλός ο βαθμός στο ανασταλτικό κομμάτι, όχι όμως και στο δημιουργικό με την ΑΕΛ να έχει εμφανές πρόβλημα δημιουργίας στο πρώτο 25λεπτο της αναμέτρησης. 7

Ρέντζας: Πολύ δυναμική η παρουσία του ως δεξιός αμυντικός στην τριάδα της άμυνας, δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο στον Πλατανιά να εισχωρήσει στα καρέ της ΑΕΛ. Στο 30' πήρε πρωτοβουλία και στο επιθετικό κομμάτι και λίγο έλειψε να σκοράρει αν δεν τον σταματούσε το... δοκάρι. 8

Τικό: Καλή η παρουσία του στον αγωνιστικό χώρο. Κινήθηκε ανάλογα με τις βοήθειες που πήρε από τους συμπαίκτες του. 7

Φατιόν: Η παρέμβαση του στο 32', όταν και έκοψε την πάσα προς τον ανενόχλητο Γουνδουλάκη, ήταν καταλυική και σημαντική για την εξέλιξη της αναμέτρησης. Ωστόσο υπήρξαν στοιχεία που έλειπαν από την ΑΕΛ στο πρώτο μέρος, εξού και η αντικατάστασή του μετά την ανάπαυλα...  6

Ικάουνιεκς: Δεν μπόρεσε να βοηθήσει ουσιαστικά στο πρώτο μέρος, όμως σε αυτό συντέλεσε η καλή παρουσία της άμυνας του Πλατανιά σε συνδυασμό με την όχι και τόσο ορθολογική ανάπτυξη που είχαν οι «βυσσινί» παρά τα «ξεσπάσματα» τους. 6

Ναζλίδης: Κυνηγός ως είθισται πολλών φάσεων μπροστά. Δε μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις όποιες μπαλιές κατέληξαν στα πόδια, όντας πολύ καλά «κλεισμένος» από την οπισθοφυλακή του Πλατανιά. 7

Βαρέλα: Η κάθετη πάσα που επιχείρησε στον Ναζλίδη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, δημιούργησε την πρώτη αναταραχή στην αντίπαλη άμυνα. Στα πόδια του κατέληξαν ουκ ολίγες μπαλιές που βοήθησαν στην ανάπτυξη της ΑΕΛ από τη δεξιά πτέρυγα. Αποχώρησε στο δεύτερο ημίχρονο για να περάσει μέσα ο Τσάκο. 7

Ντέλετιτς: Με τη συμπλήρωση περίπου μισής ώρας είχε τη δική του ευκειρία να ανοίξει το σκορ, μετά από ασταθή απομάκρυνση των αμυντικών του Πλατανιά. Σε γενικές γραμμές μέτρια η εμφάνισή του, αφού ήταν «χαμένος» ανά διαστήματα που η ΑΕΛ τον χρειαζόταν. 7

Μασαλέσα (46'): Σε ρόλο αμυντικού μέσου δεν είχε πρόβλημα να αντιμετωπίσει τις «επιθετικές ορέξεις» ενός Πλατανιά ο οποίος όσο περνούσε ο χρόνος έδειχνε πως βολευόταν και με το ισόπαλο αποτέλεσμα. 7

Γκαγιέχο (55'): Δεν μπόρεσε να εισχωρήσει στην αντίπαλη άμυνα και να δημιουργήσει προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα. Μοίρασε σωστά το παιχνίδι, αλλά αυτό δεν στάθηκε δυνατό να δώσει το κάτι παραπάνω. 7

Τσάκο (69'): Ο Ισπανός επιθετικός πέρασε σε ένα σημείο του παιχνιδιού όπου η ΑΕΛ δεν έβρισκε πλέον «διεξόδους» προς τα καρέ του Πλατανιά. Δύο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο του δόθηκε η ευκαιρία να πετύχει το «χρυσό γκολ», όμως έχασε τον βηματισμό του και δεν τελείωσε τη φάση όπως θα έπρεπε. 7