Η κριτική των παικτών της ΑΕΛ

Σε έναν πολύ κακό αγωνιστικό χώρο, στον οποίο η Βέροια υποδέχθηκε την ΑΕΛ, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ, οι «βυσσινί» παρουσίασαν μια καλή εμφάνιση και εν τέλει αποχώρησαν με τον ένα βαθμό μετά και από το τελικό 1-1.

Δείτε την κριτική των παικτών της ΑΕΛ:

Θεοδωρόπουλος: Στο ντεμπούτο του κάτω από τα δοκάρια της ΑΕΛ,  ήταν σταθερός στις αρκετές ευκαιρίες που χρειάστηκε να επέμβει. Το γκολ που δέχθηκε είναι από αυτά που λες «ότι μπορείς απλά να κοιτάς τη μπάλα» καθώς δε μπορούσε να κάνει και πολλά. Ιδίως σε κάποια μακρινά σουτ του αντιπάλου απέδειξε πως διαθέτει καλά αντανακλαστικά. 8

Ρέντζας: Στο «ρεσιτάλ» χαμένων ευκαιριών που είχε η ΑΕΛ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης είχε και αυτός τη δική του συμμετοχή, καθώς δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή από πλεονεκτική θέση και να δώσει το προβάδισμα στην ΑΕΛ. Καλή η παρουσία του Ρέντζα, ο οποίος δεν άφησε μαζί με τους συμπαίκτες του πολλά περιθώρια στους παίκτες της Βέροιας. 7

Μονιάκης: Μπορεί να είχε τις προωθήσεις που τον βλέπουμε συχνά να επιχειρεί, όμως η ΑΕΛ στο δεύτερο μέρος ειδικά κινήθηκε ως προς το να διαφυλάξει τα κεκτημένα. 7

Γκόλιας: Πολύ καλή εν γένει η παρουσία της άμυνας με τον Γκόλια να δίνει και αυτός πολλές βοήθειες πίσω. 7

Φάρκας: Συνολικά καλή η εικόνα του Φάρκας που δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να εισχωρήσει στα καρέ του Θεοδορώπουλου. Λίγο έλειψε βέβαια να τα χαλάσει όλα στο 84' όταν και «ξέχασε» τον Καπετάνο. 6

Αναστασόπουλος: Λίγο έλειψε να βάλει σε θέση οδηγού την ΑΕΛ στο 13', όμως το σουτ που επιχείρησε απομάκρυνε ο αμυντικός. Σε μια διαφορετική θέση από αυτή που έχει συνηθίσει δεν ήταν για ακόμα μια φορά αυτός που έπρεπε. 6

Μασαλέσα: Έχει τα σκαμπενάβασματά του, τα όποια τα είχε και η ΑΕΛ. Η συνολική του εικόνα ήταν καλή μη επιτρέποντας πολλές φορές τη Βέροια να «ξεδιπλώσει» το παιχνίδι της. 7

Φατιόν: Σχετικά σταθρός στις παρεμβάσεις του συνολικά. Κινήθηκε ανάλογα και με τις διακυμάνσεις της αναμέτρησης και βοήθησε τους συμπαίκτες του. 7

Ντέλετιτς: Πολύ δραστήριος στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Λίγο έλειψε στο 19' να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του, όταν από το ύψος της περιοχής σούταρε, αλλά ο Καντιμοίρης απέκρουσε σε κόρνερ. 7

Ικάουνιεκς: Πήρε πρωτοβουλίες πάνω του και είχε την πρώτη καλή φάση στο ματς. Εν τέλει ήταν αυτός που έβαλε τη μπάλα στα δίχτυα για λογαριασμό της ομάδας του και της έδωσε το πρόβάδισμα σε ένα κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης. 8

Ντοντό: Προσπάθησε και πάλεψε να κερδίσει μπαλιές στα πρώτα λεπτά. Ωστόσο η πρώτη αξιοσημείωτη ευκαιρία για εκείνουν ήρθε στο 40' , όταν η κεφαλιά «ψαράκι» που επιχείρησε, πέρασε λίγο άουτ. Τι και αν δεν τα κατάφερε τότε... Πέντε λεπτά αργότερα πιστώθηκε την ασίστ στο γκολ του Ικάουνιεκς. Στάθηκε άτυχος μετά τα πρώτα λεπτά της ανάπαυλας, καθώς τραυματίστηκε. 7

Γκαγιέχο (65'): Δεν μπόρεσε να δώσει την αναμενόμενη φρασκάδα επιθετικά, με την ΑΕΛ βέβαια να είναι σε θέση άμυνας στη μεγαλύτερη διάρκεια από την είσοδό του και μετά. 7

Καπός (73'): Πέρασε στο ματς σε ένα σημείο όπου η ΑΕΛ δέχθηκε την ισοφάριση αλλά και «πολιορκία» στα καρέ της, στο τελευταίο δεκάλεπτο. Δεν μπόρεσε να δώσει κάτι επιθετικ΄, χωρίς ωστόσο να έχει και την βοήθεια που θα έπρεπε. 7

Τικίτο (87'): Μπήκε στα τελευταία λεπτά, σε μια προσπάθεια της ΑΕΛ να διαχειριστεί καλύτερη την πίεση της Βέροιας.7