ΠΑΣ Γιάννινα - Πανιώνιος 1-0

Πολύ σημαντική για την συνέχεια του πρωταθλήματος νίκη πέτυχε σήμερα (18/1) ο ΠΑΣ Γιάννινα απέναντι στον Πανιώνιο με σκορ 1-0 για την 16η αγωνιστική της Super League.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη με την νίκη αυτή έφτασε στην 5η θέση και τους 25 βαθμούς, ενώ ο Πανιώνιος παραμένει στους 28 και περιμένει το αποτέλεσμα της Ξάνθης για να δει αν θα είναι δεύτερος ή τρίτος.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο ΠΑΣ έσπασε παράδοση 34 χρόνων που αδυνατούσε να νικήσει τον Ιστορικό σε επίπεδο μεγάλης κατηγορίας με τον "Άγιαξ" της Ηπείρου να νικά και τότε 1-0 με τέρμα του Φώτη Μαντζούκη.

Σε ένα παιχνίδι με ελάχιστες καλές στιγμές ο ΠΑΣ σκόραρε νωρίς, ο Πασχαλάκης και η άμυνα δήλωσαν παρών στις όποιες ευκαιρίες του Πανιώνιου και έτσι ήρθε η νίκη για την γιαννιώτικη ομάδα.

Ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ στο 17' όταν ο Κοζορώνης από πλάγια αριστερά εκτέλεσε φάουλ, με τον Μιχαήλ στο δεύτερο δοκάρι να παίρνει την κεφαλιά και να κάνει το 1-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, με τον Πανιώνιο να απειλεί με την κεφαλιά του Μπεν και το φάουλ του Κόρμπου, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη το θέαμα δεν ήταν καλό και έτσι το 1-0 δεν άλλαξε ως το τέλος της αναμέτρησης και τους γηπεδούχους να σπάνε την αρνητική για αυτούς παράδοση.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Καρανίκας, Κούτρης, Μιχαήλ, Σκόνδρας, Τζημόπουλος, Κοζορώνης, Ναδάλες (58' Γαρουφαλλιάς), Ακόστα, Ζάιρο (90'+3 Μπουκουβάλας), Κόντε (90'+4 Γιάκος).

Πανιώνιος (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Τασουλής, Οικονόμου, Ρισβάνης, Βλάχος, Κόρμπος, Σιώπης (87' Καθάριος), Μπεν, Φούντας (61' Σαββίδης), Μασούντ, Μασούρας (73' Ταπόκο).