Η Σέλτικ το ντέρμπι, 2-1 την Ρείντζερς

Το γεγονός ότι είναι το αφεντικό στην Σκωτία απέδειξε σήμερα (31/12) η Σέλτικ η οποία επικράτησε στην έδρα της Ρέιντζερς στο μεγάλο ντέρμπι με 2-1 και έφτασε έτσι τις 15 συνεχόμενες νίκες.

Μπορεί οι "Διαμαρτυρόμενοι" να πήραν το προβάδισμα και να φαίνονταν ικανοί να σταματήσουν τους "πράσινους" ωστόσο οι τελευταίοι έφτασαν στην ανατροπή και στην 15η σερί νίκη τους.

Στο 12' ο Κένι Μίλερ με κοντινό σουτ έκανε το 1-0 για την Ρέιντζερς για να κάνει το 1-1 ο Ντεμπελέ στο 34' που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο και πλέον ήταν θέμα χρόνου οι "Καθολικοί" να φτάσουν στο 1-2.

Πράγματι αυτό συνέβη στο 70' με ωραίο σουτ του Σινκλέρ, με την γηπεδούχο πάντως να έχει δοκάρι στο 81' με τον Μίλερ, τον σκόρερ δηλαδή του μοναδικού τέρματος των "μπλε".

Πλέον η διαφορά των δυο ομάδων έχει φτάσει τους 19 βαθμούς με την Σέλτικ να έχει 58 και την μισητή της αντίπαλο να είναι δεύτερη με 39.