Εύκολα και απλά οι γυναίκες της ΑΕΛ, 7-0 την Χαλκίδα (pics)

Εύκολο απόγευμα πέρασε η γυναικεία ομάδα της ΑΕΛ η οποία συνέτριψε με 7-0 στο Αλκαζάρ την ομάδα Αβάντες Χαλκίδας για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α' γυναικών.

Η ομάδα του Νίκου Γκαλίτσιου ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο αυτό ξεπερνώντας και την ήττα-σοκ από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι την προηγούμενη Κυριακή και ενόψει μάλιστα του επερχόμενου ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ επίσης στο Αλκαζάρ.

Η γυναικεία ομάδα της ΑΕΛ πέρα από τα επτά τέρματα είχε και δυο χαμένα πέναλτι στην αναμέτρηση η οποία θα μπορούσε να είχε πάρει και αστρονομικές διαστάσεις.

Στο 12' σουτ της Σάλκοβιτς απέκρουσε με δυσκολία η τερματοφύλακας της Χαλκίδας, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα από μπαλιά της Λόγου στην Σπυροπούλου εκείνη έκανε ωραία προσποιήση και πάσαρε στην Σάλκοβιτς που έκανε την σέντρα από τα δεξιά και η Ζντράβκοβιτς με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0.

Στο 25' από σέντρα της Λόγου η μπάλα βρήκε σε κεφάλι παίκτριας της Χαλκίδας και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0, ενώ εννιά λεπτά αργότερα από μπαλιά της Ζντράβκοβιτς από αριστερά η Λόγου με ωραία προσποίηση απέφυγε τις αμυνόμενες και με πλασέ έκανε το 3-0 για να κάνει το 4-0 στο 36' η Σάλκοβιτς με ωραία ατομική ενέργεια και σουτ.

Μέχρι την λήξη του ημιχρόνου οι γυναίκες της ΑΕΛ έφτασαν και στο 5-0 όταν στο 39' η Σπυροπούλου σέντραρε από δεξιά η μπάλα πήρε περίεργη τροχία και κατέληξε στα δίχτυα για το πέμπτο τέρμα.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 56' η ΑΕΛ έχασε πέναλτι με την Κούκου το οποίο απέκρουσε η Αγγελάκη. Στο 72' από ωραία ενέργεια της Ζντράβκοβιτς που ξέφυγε από την άμυνα της Χαλκίδας και πλασάροντας ιδανικά πέτυχε το 6-0, ενώ το τελικό 7-0 διαμόρφωσε η Λόγου εκμεταλλευόμενη λάθος της άμυνας της Χαλκίδας.

Στο 86' οι παίκτριες του Νίκου Γκαλίτσιου έχασαν και δέυτερο πέναλτι με την Σακελλάρη.

Διαιτησία: Νικόπουλος (Αναστασίου, Διαμαντάρα)

ΑΕΛ (Νίκος Γκαλιτσιος): Βλασιάδου, Κούκου, Αγγέλου, Ρήγα (67' Μιρτάι), Γκατζοπάννη, Ζντράκοβιτς, Κόλλια (46΄ Πουρλιώτη), Τσούκα, Λόγου, Σάλκοβιτς (46' Σακκελάρη), Σπυροπούλου

Άβαντες Xαλκίδας: Αγγελάκη, Θεοδώρου, Μάρκου, Αρκούλη, Σιδέρια, Αυλωναρίτη, Παγώνη, Δάρλα, Ασημώνη, Λαζάνα, Χατζηλιόντα