Σε περιπέτειες η ΑΕΛ, ήττα 1-2 από Ατρόμητο

Την ήττα με σκορ 1-2 γνώρισε σήμερα (4/12) η ομάδα της ΑΕΛ από τον Ατρόμητο στο AEL FC ARENA στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Super League.

Μια ήττα που βάζει σε περιπέτειες την ΑΕΛ καθώς έμπλεξε για τα καλά στην ουρά και θα χρειαστεί μεγάλη προσπάθεια προκειμένου να ξεφύγει από τις επικίνδυνες θέσεις που οδηγούν στην Football League.

Οι «βυσσινί» για ακόμα ένα παιχνίδι φανέρωσαν αδυναμίες τις οποίες έχουν πληρώσει ουκ ολίγες φορές την φετινή σεζόν, ενώ στον αντίποδα ο Ατρόμητος έφυγε θριαμβευτής από την Λάρισα και πέτυχε δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκη μετά από αυτή στην Τούμπα.

Η ΑΕΛ μπήκε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και απείλησε πρώτη με τον Ναζλίδη και μάλιστα δις, όμως ο Ατρόμητος ισορρόπησε το παιχνίδι και με γκολ πριν την εκπνοή του ημιχρόνου πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια.

Οι αλλαγές του Τσιώλη με την είσοδο των Αβραάμ και Μαρουκάκη και το γρήγορο γκολ του δεύτερου έδειχναν ανατροπή, όμως ένα λάθος στην μεσαία γραμμή και στην αντεπίθεση η ομάδα του Κορακάκη πέτυχε δεύτερο τέρμα κάτι που επηρέασε την γηπεδούχο ομάδα.

Η ΑΕΛ απείλησε στο 8΄ όταν ο Ναζλίδης πήρε ωραία την κεφαλιά, όμως ο Γκορμπούνοφ εκτινάχτηκε και έδιωξε την μπάλα κόρνερ. Από την εκτέλεση του κόρνερ νέα κεφαλιά τοθυ Ναζλίδη με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Ο Ατρόμητος προσπάθησε να ισορροπήσει και απείλησε στο 12’ με το σουτ του Μπρίτο που μπλόκαρε ο Ξενοδόχοβ, ενώ στο 20’ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 0-1. Από ωραία μπαλιά του Μπρίτο ο Τόνσο κατέβασε όμορφα και σούταρε, παρότι τον μάρκαρε παίκτης της ΑΕΛ, όμως το σουτ του απέκρουσε ο πορτιέρο των «βυσσινί».

Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και όλα έδειχναν ότι το 0-0 θα αποτελούσε το σκορ του ημιχρόνου όμως στην τελευταία φάση του ημιχρόνου οι Αθηναίοι έφτασαν στο 0-1.

Πιο συγκεκριμένα ο Τόνσο πάσαρε στον Μπρίτο ο οποίος σέντραρε και από την απόκρουση παίκτη της ΑΕΛ η μπάλα έφτασε στον Λημνιό που με ωραίο γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ξενοδόχοβ.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Σάκης Τσιώλης έριξε στην μάχη τους Αβραάμ και Μαρουκάκη αντί των Ντέλετιτς και Ντοντό με τον Λημνιό επιθετικό να δικαιώνει τον Καρδιτσιώτη τεχνικό.

Στην πρώτη καλή φάση της επανάληψης από έξοχη ενέργεια του Ναζλίδη που πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Φυτανίδη, σέντραρε και ο Μαρουκάκης με προβολή έφερε το ματς στα ίσια.

Η ΑΕΛ παρότι μπήκε πιο δυνατά τελικώς ύστερα από ένα λάθος στο χώρο του κέντρου δέχτηκε το 1-2 όταν ο Ατρόμητος εκμεταλλεύτηκε το λάθος αυτό, βγήκε ιδανικά στην αντεπίθεση με τον Λε Ταλέκ να κάνει το σουτ και να στέλνει την μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα της «βυσσινί» εστίας.

Οι παίκτες του Τσιώλη έψαξαν το 2-2 και απείλησαν με το σουτ του Ρέντζα που έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας των Αθηναίων, ενώ στο 86' η κεφαλιά του Ναζλίδη πέρασε άουτ στην τελευταία καλή στιγμή της ΑΕΛ.

Διαιτησία: Κομίνης (Κουρομπίλια, Καλφόγλου)

ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοβ, Ρέντζας, Γκόλιας, Φάρκας, Κοντόρ, Ποτουρίδης, Φατιόν, Ναβάρο (63’ Καπός), Ντέλετιτς (46’ Αβραάμ), Ντοντό (46’ Μαρουκάκης), Ναζλίδης

Ατρόμητος (Γιώργος Κορακάκης): Γκορμπούνοφ, Κοντοές, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Μπιτόλο, Ουμπίντες, Μπάγκα, Λημνιός (66’ Κεϊτά), Τόνσο (88’ Ζησόπουλος), Μπρίτο (78’ Κατράνης), Λε Ταλέκ.

ΑΠΟΔΟΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ATHLETICLARISSA: ΑΝΤΩΝΗΣ ΡΗΓΑΝΑΚΟΣ