Άνετο «ερυθρόλευκο» πέρασμα από το Λαύριο

Μπορεί λίγες μέρες πριν ο Ολυμπιακός να είχε δώσει δύο ματς για την Ευρολίγκα και να ήταν εμφανώς κουρασμένος μετά το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, όμως, δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει το Λαύριο εκτός έδρας με 64-80 τη Δευτέρα (21/11).

Οι Πειραιώτες πήραν προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο και στη συνέχεια δεν κοίταξαν πίσω τους. Διεύρυναν συνεχώς και περισσότερο το σερί τους και και έφτασαν κάποια στιγμή να πάνε το ματς στο +22. Ωστόσο, έριξαν ταχύτητα στα επόμενα λεπτά και το ματς έληξε με το υπέρ τους +14.

Εντυπωσιακό στατιστικό ότι στο 25' ο Ολυμπιακός είχε το εντυπωσιακό 8/15 τρίποντα (53%). Στη συνέχεια το ποσοστό του έπεσε στο 43% (10/23), αλλά αυτό ήταν λογικό.

Μεγάλο ματς έκανε ο Πρίντεζης, ο οποίος έδωσε ώθηση στο ξεκίνημα στους «ερυθρόλευκους». Σταμάτησε στους 11 πόντους (3/5δ, 1/2τρ, 2/4β) , ενώ είχε και πέντε ριμπάουντ. Εμφανώς βελτιωμένος ο Γιανγκ, διψήφιος ήταν και ο Λοτζέσκι με 11. Με αυτή τη νίκη οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν στην κορυφή μαζί με την ΑΕΚ και την επόμενη αγωνιστική την υποδέχονται.

Τα δεκάλεπτα: 10-19, 29-43, 46-66, 64-80.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερελής): Χάμιλτον 8, Στεφανίδης 2, Αθανασούλας 2, Κοκ 6, Μπολντς 9, Πούντερ 18, Τσίρος 3, Περράκης 7, Γιαννακόπουλος 9, Κακλαμανάκης, Αναγνωστάκης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 5 (5ρ, 2κοψ), Σπανούλης 5, Πρίντεζης 11 (5ρ), Παπανικολάου 9 (5ρ), Μάντζαρης 8, Γκριν 7 (4ασ), Γιανγκ 5, Παπαπέτρου 9, Μιλουτίνοβ 3, Χάκετ 7 (3ασ), Λοτζέσκι 11.