Αστραπή Νέας Πολιτείας – Καλοχώρι 0-1

Παιχνίδι διεξήχθη την Κυριακή (30/10) για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α’ ΕΠΣΛ ανάμεσα στη Αστραπή Νέας Πολιτείας και την Αναγέννηση Καλοχωρίου με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ένα σημαντικό τρίποντο για την συνέχεια του πρωταθλήματος (0-1).

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΝΔΡΕΟΥ

Να θυμίσουμε πως στον πάγκο της Νέας Πολιτείας έκανε ντεμπούτο ο Θοδωρής Στεργιάδης ο οποίος δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη. Στο αγωνιστικό κομμάτι η Νέα Πολιτεία ήταν αυτή που μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και στο 2ο λεπτό ο Γερακίνης έσπασε την μπάλα στο Κυριάκο και εκείνος με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 36ο λεπτό ατομική ενέργεια του Κυριάκου έσπασε στον Γερακίνη και εκείνος περνώντας τον τερματοφύλακα δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα περνώντας ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στην επανάληψη ο Κυριάκος σούταρε από το κέντρο στο 44ο λεπτό και ενώ η μπάλα φαινόταν πως πήγαινε προς τα δίχτυα τελευταία στιγμή πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ωστόσο το σκορ ημιχρόνου παρέμεινε στο 0-0.

Στην Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου δεν είχαμε πολλά πράγματα, καθώς υπήρχαν πολλά σκληρά μαρκαρίσματα που έκοβαν την ροή του παιχνιδιού. Η στιγμή ήρθε για το Καλοχώρι όταν στο 75ο λεπτό εκτέλεση φάουλ του Μπούνα η μπάλα κόντραρε μέσα στην περιοχή και στην επαναφορά ο Νεστορίδης την σπρώχνει στα δίχτυα κάνοντας το 0-1 για τους Φιλοξενούμενους.

Ο Βενέτης προσπάθησε να απαντήσει με κεφαλιά στο 80ο λεπτό όμως ο πορτιέρο Μαρδάνης απέκρουσε. Το Καλοχώρι άρχισε να πιέζει στα τελευταία λεπτά όταν σε αντεπίθεση του Μπούνα με τον Δάκτυλα δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα βρισκόμενοι τετ α τετ με τον τερματοφύλακα.

Επίσης στο γήπεδο βρέθηκαν και οι δύο προπονητές τις Μεικτές Παίδων-Εφήβων της ΕΠΣΛ Λάρισας Γιώργος Καμάκας και Γιώργος Κεραμάρης.

Νέα Πολιτεία (Θοδωρής Στεργιάδης): Παπαδημητρίου, Γιαγιάκος, Γερακίνης, Αλεξανδρής, Παπαμάνος, Μπαντζέλας (52’ Καλτσάς), Κολιοφούτης, Κυριάκος, Βενέτης, Βαλάτσος, Ζαφειρούλης.

Αναγέννηση Καλοχωρίου (Βασίλης Τσαχτιντής): Μαρδάνης, Λιούσκας, Κόκοβας, Νεστορίδης, Βράκας (46’ Σαίτης), Έξαρχος, Μπούνα, Τσιαντούλης, Τσιάτας (61’ Τσεκούρας), Σπυρόπουλος, Δάκτυλας.

Διαιτητική τριπλέτα: Στάικος, Μάνος, Ακρίβος.