Συνέχεια έχουμε σήμερα (19/10) στο Champions League με την διεξαγωγή των αναμετρήσεων της 3ης αγωνιστικής των ομίλων από τον πρώτο ως τον τέταρτο.
Σίγουρα η αναμέτρηση που ξεχωρίζει είναι για τον 3ο όμιλο όπου στο "Καμπ Νου" έχουμε την επιστροφή του Πεπ Γκουαρδιόλα ως τεχνικού της Μάντσεστερ Σίτι στην αναμέτρηση της Μπαρτσελόνα με τους Πολίτες. Ο Καταλανός τεχνικός θα προσπαθήσει να πληγώσει την πρώην ομάδα του και να κάνει την ζημιά, ενώ οι "μπλαουγκράνα" θέλουν την νίκη για να επιβεβαίωσουν ότι είναι η καλύτερη ομάδα του ομίλου.
Για τον ίδιο όμιλο στην Σκωτία η Σέλτικ φιλοξενεί την Γκλάντμπαχ στην αναμέτρηση των ομάδων που θα παλέψουν για την 3η θέση και την ευρωπαϊκή συνέχεια μέσω του Europa League μιας και για τις δυο πρώτες θέσεις πολύ δύσκολα δεν θα δούμε την πρωταθλήτρια Ισπανίας και την Μάντσεστερ Σίτι.
Στον 1ο όμιλο Παρί και Άρσεναλ μετά την ισοπαλία τους την προηγούμενη αγωνιστική αντιμετωπίζουν Βασιλεία και Λουντογκόρετς αντίστοιχα με στόχο τις νίκες που θα τις φέρουν στο +6 από τις αντιπάλους τους και μετά θα παλέψουν οι δυο τους για την πρωτιά του ομίλου.
Την κυριαρχία της στον 2ο όμιλο θα προσπαθήσει να επιβεβαιώσει η Νάπολι η οποία έχει το 2/2 και θέλει την τρίτη σερί νίκη απέναντι στην Μπεσίκτας των 2 βαθμών την οποία φιλοξενεί και ενώ στην έτερη αναμέτρηση στο Κίεβο η Ντιναμό φιλοξενεί την Μπενφίκα με τις δυο ομάδες να έχουν 1 βαθμό και να θέλουν την νίκη που θα της φέρει στην 2η θέση, αν την ίδια ώρα έχει επικρατήσει βάσει λογική η Νάπολι.
Τέλος στον 4ο όμιλο η Μπάγερν Μονάχου φιλοξενεί την Αϊντχόφεν και θέλει μόνο την νίκη μετά την ήττα της από την Ατλέτικο Μαδρίτης η οποία αντιμετωπίζει στην Ρωσία την πάντα επικίνδυνη Ροστόφ.
Αναλυτικά το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής για τους ομίλους από τον 1ο - 4ο:
1ος όμιλος
21:45
Άρσεναλ - Λουντογκόρετς OTE Sport 5)
Παρί Σεν Ζερμέν - Βασιλεία OTE Sport 6)
Βαθμολογία
1. Παρί Σεν Ζερμέν 4
2. Άρσεναλ 4
3. Λουντογκόρετς 1
4. Βασιλεία 1
2ος όμιλος
21:45
Νάπολι - Μπεσίκτας (μαγνητοσκόπηση OTE Sport 3)
Ντιναμό Κιέβου - Μπενφίκα (OTE Sport 8)
Βαθμολογία
1. Νάπολι 6
2. Μπεσίκτας 2
3. Ντιναμό Κιέβου 1
4. Μπενφίκα 1
3ος όμιλος
21:45
Σέλτικ - Γκλάντμπαχ (OTE Sport 4)
Μπαρτσελόνα - Μάντσεστερ Σίτι (OTE Sport 2, ΕΡΤ1)
Βαθμολογία
1. Μπαρτσελόνα 6
2. Μάντσεστερ Σίτι 4
3. Σέλτικ 1
4. Γκλάντμπαχ 0
4ος όμιλος
21:45
Ροστόφ - Ατλέτικο Μαδρίτης (OTE Sport 7)
Μπάγερν Μονάχου - Αϊντχόφεν (OTE Sport 3)
Βαθμολογία
1. Ατλέτικο Μαδρίτης 6
2. Μπάγερν Μονάχου 3
3. Αϊντχόφεν 1
4. Ροστόφ 1