ΑΕΚ - Ξάνθη 4-1

Πρεμιέρα με το δεξί για την κυπελλούχο Ελλάδος ΑΕΚ η οποία με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ούγκο Αλμέιδα νίκησε στο ΟΑΚΑ την Ξάνθη με 4-1 το μεσημέρι της Κυριακής 11/9.

Ήδη από το ημίχρονο η Ένωση είχε καθαρίσει το ματς καθώς από το 10' ήταν μπροστά με 2-0 και στο 16' με 3-1, ενώ είχε και άλλες ευκαιρίες καθώς και δοκάρι.

Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια άνοιξε το σκορ στο 7΄με κοντινή προβολή του Αλμέιδα από σέντρα του Πατίτο, ενώ τρία λεπτά αργότερα από εκ νέου σέντρα του Πατίτο ο Μάνταλος με δυνατή κεφαλιά έκανε το 2-0.

Οι Ακρίτες μείωσαν στο 12΄με τον Χαμζά, όμως στο 16' ο Αλμέιδα με έναν εκπληκτικό κεραυνό έστειλε την μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και εν συνεχεία στα δίχτυα για το 3-1. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε στο 76' ο Ντίντακ με κοντινό σουτ.

ΑΕΚ (Τιμούρ Κετσπάγια): Ανέστης, Γκάλο, Τσιγκρίνσκι, Λέσκοτ, Ντίντακ, Λαμπρόπουλος, Γιόχανσον, Μπακασέτας (65' Σιμόες), Μάνταλος, Πατίτο (74' Βάργκας), Αλμέιδα (61' Αραβίδης).

Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίφκοβιτς, Παπαγεωργίου, Καρασαλίδης, Λισγάρας (50' Βασιλακάκης), Φλίσκας, Λουσέρο, Ντε Λούκας, Τριάδης (60' Νιέτο), Λάζιτς (72' Ράνος), Σολτάνι, Γιούνες.