«Εκδίκηση» από τον ΟΦΗ ο Πλατανιάς

Ο Πλατανιάς ήταν αυτή τη φορά ο νικητής της κυριακάτικης (28/8) φιλικής αναμέτρησης του Δημοτικού Γηπέδου των Περιβολίων με τον ΟΦΗ (3-1). Η ομάδα του Ηρακλείου είχε επικρατήσει 1-0 την Τετάρτη (24/8) στο «Θ. Βαρδινογιάννης», όμως εκείνη των Χανίων έμελλε να αποδώσει καλύτερα στην έδρα της.

Ο Πλατανιάς άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με φαλτσαριστό σουτ του Μανούσου, (σ.σ. πρώην άσος του ΟΦΗ), αλλά ο Μιλοσάβλιεφ απάντησε με σουτ στο 24’.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Δάφκος απέκρουσε το πέναλτι του Γιακουμάκη, ο οποίος όμως πήρε το… ριμπάουντ και ξανάδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου απείλησε ξανά με τους Μανούσο (29’), Γιακουμάκη (37’, 41’), ενώ εκείνη του Νίκου Νιόπλια με τους Χαντί (30’), Μιλοσάβλιεφ (39’), Ράντι (45’).

Μία όμορφη εκτέλεση φάουλ του Ντίνα στο 48ο λεπτό έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στον Πλατανιά, ο οποίος είχε φάσεις και με τους Ηλιάδη (51’), Καρυπίδη (56’), Μανούσο (70’). Στον αντίποδα, ο ΟΦΗ απείλησε με τους Μπουρσέλη (53’) και Χαντί (75’), ωστόσο δεν κατάφερε να μειώσει.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς, Κάργας (46′ Ντεβέσο), Καρυπίδης, Αποστολόπουλος, Βάντερσον, Μουνάφο (46′ Στανισάβλιεβιτς), Γκνιάτιτς (46′ Ντίνας), Μενδρινός, Γιακουμάκης (46′ Ντιλαβέρ), Μανούσος, Τσουράκης (46′ Ηλιάδης).

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Δάφκος, Κομεσίδης, Κοιλιάρας (74′ Βαλλιάνος), Οστοιτς (86′ Φαζός), Κώτσιος, Νάστος, Μπουρσέλης (86′ Μπουρσέλης), Χαντί (86′ Χίσι), Μιλοσάβλιεφ, Ράντι (64′ Μασάδο), Ογκμποε (74′ Μάνος).