Πήρε την τοπική μονομαχία ο Ολυμπιακός Βόλου

Ακόμα μία νικηφόρα φιλική αναμέτρηση προσέθεσε στο ενεργητικό του ο Ολυμπιακός Βόλου, ο οποίος την Κυριακή (28/8) επικράτησε 1-0 του Ρήγα Φεραίου στο Βελεστίνο.

Αγωνιζόμενη σε διάταξη 4-2-3-1 με τον Κώστα Φλίγκο στην κορυφή, η ομάδα του Παναγιώτη Τζαναβάρα παρατάχθηκε πιο ορεξάτη από τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο και με προ κενής εστίας πλασέ του Σταύρου στο 45ο λεπτό πήρε το προβάδισμα.

Ο Ρήγας Φεραίος είχε απειλήσει στο 1’ με τον Κυπτίου και το 19’ με τον Μπόρα, ενώ ο Ολυμπιακός Βόλου στο 24’ με τον Φλίγκο. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν κάποια μέτρα στο δεύτερο μέρος, είχαν φάσεις στο 48’ με τον Γκίκα και στο 68’ με τον Χατζή, προτού ο Ζαχαράκης αγγίξει την ισοφάρισε με άστοχο σουτ στο 88’. Οι φιλοξενούμενοι, από την πλευρά τους, είχαν ευκαιρίες με τους Ντα Κόστα (75’) και Αναστασίου (87’) για να διευρύνουν το προβάδισμά τους.

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ (Λάκης Μπακάλης): Κεφαλάς (46' Παπαγιάννης), Χατζηαθανασίου (87' Ράπτης), Σπαθής, Μπόρας (69' Λάμπρου), Γκάγκας, Αλεξίου (83' Καναβός), Γεωργαντζής (86' Μπακάλης), Γκίκας (64' Χατζής), Κυπτίου (46' Γουτούλης, 90' Χότζα), Τζοβάρας (46' Ζαχαράκης, 90' Κουσκουρίδας), Τσελεπής (64' Σέττος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Κατσούλης, Μανάλης (63' Αν. Κόκας), Στουρνάρας (68' Στασινόπουλος), Τέλλος (79' Γκίτζιας), Κωστόπουλος, Πότσι (86' Ζαρίφης), Σταύρου (46' Κολημήτρας), Ντα Κόστα (90' Πατσής), Φλίγκος (89' Αγγελής), Δωματάς (73' Αναστασίου), Μπρίτος (46' Ναστέφσκι).