Υποβιβάστηκε η Εθνική Παίδων μπάσκετ

Αμφίρροπο πρώτο δεκάλεπτο, ελληνική σφραγίδα στο δεύτερο, εσθονική αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο και η Ελλάδα ηττήθηκε από την Εσθονία με 65-59 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Παίδων στο Ράντομ της Πολωνίας. Μία ήττα που θα την οδηγήσει να αγωνιστεί το Σάββατο (20/8) για τις θέσεις 15-16 (θα αντιμετωπίσει τον ηττημένο της αναμέτρησης Πολωνία-Βοσνία Ερζεγοβίνη), γνωρίζοντας πως έχει υποβιβαστεί στη Β΄ Κατηγορία.

Οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν η μία από την άλλη στην πρώτη περίοδο με την Εσθονία να έχει μια μικρή υπεροχή που απεικονίζεται στο 13-10 (7’15’’). Η Ελλάδα όμως κατάφερε να βρει ρυθμό, να πάρει τα ριμπάουντ, να παίξει καλή άμυνα και να φτάσει και ως το καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο. Έκανε ένα 13-5 για να φτάσει ως το 15-23 (15’37’’). Συνέχισε στον ίδιο δρόμο και έδειχνε να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι, ανεβάζοντας τη διαφορά ως τους 14 πόντους (18-32, 18’43’’), διαφορά με την οποία έκλεισε και το ημίχρονο (20-34).

Το τρίτο δεκάλεπτο έδειξε πως τίποτα δεν είχε τελειώσει. Οι Εσθονοί κατάφεραν να κάνουν ένα επιμέρους 19-6 στην τρίτη περίοδο μειώνοντας στον έναν πόντο (39-40), φτάνοντας και να προηγηθούν με την επιστροφή στο παρκέ (41-40, 30’15’’). Έχοντας και την ψυχολογία πλέον έφτασαν στο +9 (51-42, 35’15’’). Η Ελλάδα φάνηκε να βρίσκει λύσεις με τρία τρίποντα από τη γωνία από τον Αρσενόπουλο και τον Αλτίνη (55-51, 37’10’’). Η Εσθονία απάντησε 62-51 (38’45’’), ο Ερμείδης μείωσε με ένα ακόμη τρίποντο (62-54, 39’10’’), ο Αλτίνης πήρε φάουλ σε προσπάθεια έξω από τα 6μ75 (64-57, 39’28’’), αλλά ήταν πλέον αργά για να διεκδικήσει η ελληνική ομάδα τη νίκη, η οποία ηττήθηκε  65-59 και μαζί αποχαιρέτησε την Α’ Κατηγορία.

Δεκάλεπτα: 13-12, 20-34, 39-40, 65-59.

ΕΣΘΟΝΙΑ: Γιούργκενσταϊν 8, Κρίισα 14, Γιουρκατάμ 12, Σούουροργκ, Εελμάε 12, Κούχι, Κικάταλο 2,Έντσικ, Κάρπιν 6.

ΕΛΛΑΔΑ: Αλτίνης 14, Ερμείδης 8, Μπαλής 6, Αρσενόπουλος 6, Σανδραμάνης 6, Χατζηδάκης 10, Ζευγαράς, Μπαζίνας 6, Γάργαλης 3, Χατζηβέρογλου, Προίσκος.