Με συνοπτικές διαδικασίες ο Απόλλωνας

Νέα νίκη με σκορ 7-0 πέτυχε η ομάδα του Απόλλωνα Λάρισας στα πλαίσια της 29ης αγωνιστικής ημέρας της Α” ΕΠΣΛ, συντρίβοντας την Δάφνη Γλαύκης. Το παιχνίδι που έγινε το Σάββατο (19/3/16) στο γήπεδο Ελευθεραί που δηλώνει φέτος έδρα η λαρισινή ομάδα, λόγω της ανακατασκευής του χλοοτάπητα του γηπέδου Φιλιππούπολης, δεν σηκώνει και ιδιαίτερη κριτική.

Ο Μιχάλης Ζιώγας, κάνοντας πάλι το απαραίτητο ροτέισιον, άφησε εκτός για να ξεκουρασθούν τους Κολιό, Κουρδή, Αντωνόπουλο, Γεωργούλη, ενώ αρκετά γρήγορα στο ματς, χρησιμοποίησδε τους Κουβελά, Κολοβό και Ιωαννίδη.

Το σκορ θα μπορούσε να είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις, αν οι «κυανόλευκοι» φόρτσαραν, πράγμα που δεν έγινε, κάνοντας και την απαραίτητη συντήρηση δυνάμεων, μιας και το τελευταίο διάστημα αγωνίζονται συνεχώς Τετάρτη, Σάββατο, λόγω της συμμετοχής τους και στο Κύπελλο Ερασιτεχνών Ελλάδος.

Πέντε «στροφές» λοιπόν πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος της Α’ ΕΠΣΛ, η πρωτοπόρος ομάδα της Λάρισας, δεν χρειάσθηκε να κουρασθεί ιδιαίτερα, μιας και «κλείδωσε» από το 52′ το ματς, όταν και το σκορ ήταν 5-0! Στο 25′ ο Πάρης Μπόντε με προβολή από σούτ του Αποστόλη Νάστα, έκανε το 1-0.

Έξη λεπτά (31′) αργότερα ο Νίκος Κούρο με τρομερό βολέ έξω από την περιοχή, τίναξε τα δίχτυα στον αέρα, πετυχαίνοντας το 2-0 και το πιο εντυπωσιακό γκολ της αναμέτρησης.

Οι παίκτες του Απόλλωνα απώλεσαν σημαντικές ευκαιρίες για να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ, από το α” ημίχρονο κυρίως με ανεπανάληπτα τετ α τετ των Παλάσκα (33′), Μπόντε (36′) και Κυριάκο (41′). Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 47′ ο Αποστόλης Νάστας με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 3-0.

Στο 49′ ο Θανάσης Παλάσκας με σουτ, από κάθετη μπαλιά του Νάστα από αριστερά πέτυχε το 4-0. Στο 52′ ο Παλάσκας δημιούρησε την φάση και ο Πάρης Μπόντε εκτέλεσε με πλασέ υποδειγματικά για να γίνει το 5-0.

Εννέα λεπτά αργότερα (62′) ο Μπαρτζιάλης προσπάθησε να προλάβει τον Κουβελά και άθελα του με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του (6-0) και στο 69′ ο Μπίρλο μπροστά από Ιωαννίδη και Κολοβό, μη έχοντας άλλη επιλογή προσπάθησε να διώξει λανθασμένα, μισό μέτρο έξω από την γραμμή της εστίας, διαμορφώνοντας το τελικό 7-0. Ο Απόλλων Λάρισας με αυτήν του την νίκη έφτασε στους 79β. έχοντας πετύχει μέχρι τώρα 84 τέρματα και δεχόμενος μόνον 6, σε 29 αγωνιστικές.

Απόλλων Λάρισας (Μιχάλης Ζιώγας): Μπρέλας, Σκούπρας, Γιαννακόπουλος, Λιλολάρι (58′ Ιωαννίδης), Φλώρος, Κούρο, Κυριάκος, Νάστας, Μπόντε (65′ Κολοβός), Χατζής, Παλάσκας (53′ Κουβελάς).

Δάφνη Γλαύκης (Θοδωρής Σκύφτας): Κουκούτσης, Καραχαλιάς, Τσιώλης Ε., Κολιοφούτης, Υφαντής, Μουμίν, Σπανούλης (54′ Τσιώλης Ν.), Βεργής, Φώτος, Αγγελακόπουλος (61′ Μπαρτζιάλης), Μπατζογιάννης (75′ Βράκας).

Διαιτητική τριπλέτα: Φακής, Καρακώστας, Δεδικούσης.