Ο ΠΟΕ πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα

Το παιχνίδι ανάμεσα στον Αμπελωνιακό και τον ΠΟΕ διεξήχθη στο γήπεδο της Ροδιάς το παιχνίδι είχε ενδιαφέρον αφού έγινε ανάμεσα σε δύο καλές ομάδες παρότι δεν υπήρχαν πολλές φάσεις στο ματς το τρίποντο κατάφερε να πάρει ο ΠΟΕ (0-2).

Στο πρώτο ημίχρονο μέχρι και το πρώτο δεκαπεντάλεπτο ήταν ανώτερος ο Αμπελώνας στη συνέχεια πήρε κεφάλι ο ΠΟΕ, στο δεύτερο ημίχρονο ο Αμπελώνας ισορρόπησε το παιχνίδι όμως η πίεση των φιλοξενούμενων έφερε το γκολ στο 68' όταν ο Καραμάνος έδωσε την πάσα στον Τσένο και αυτός το σουτ και το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές μετά το γκολ και στο 82' ο Ελευθεριάδης με προσωπική ενέργεια έκανε το τελικό 0-2.
Πρώτη καλή στιγμή στο 15' όταν έκανε το σουτ ο Μαυρίδης και ο Βραζιτίκος έδιωξε με τα πόδια. Στο 36' για τον Αμπελώνα ωραία σουτ στη κίνηση από τον Χατζούλη η μπάλα σύριζα στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Στο 37' πολύ καλό σουτ του Ματούλα από το χώρο του κέντρου η μπάλα στην εξωτερική πλευρά της εστίας. Και στο 83' ο Χατζούλης εκτέλεσε το φάουλ ο Γκόλτσιος πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία.

Αξίζει να αναφέρουμε πως κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στο παιχνίδι, οι παίκτες του ΠΟΕ αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια στη μνήμη του Γιώργος Σιδηρόπουλου που έφυγε από την ζωή αφού διετέλεσε τερματοφύλακας στην Ελασσόνα αλλά και στην ΑΕΛ και τα Τρίκαλα.

Αμπελωνιακός (Χρήστος Πετρίκης): Βραζιτίκος, Μαυρίδης, Τζιαρτζιάνης, Κωτούλας, Γκόλτσιος, Χατζούλης, Γρηγορίου (84' Ανατολίτης), Φετάου, Πούλιος (56' Ψύρρας), Μπέης, Βούκιας (78' Ροντούλης).

ΠΟ Ελασσόνας (Αλέκος Αλεξανδρής): Μιγδάνης, Κυρίτσης Γ., Γκαραβέλης, Γεωργούλας, Μπούσιας, Σινάπαλος, Κυρίτσης Θ. (84' Καλτέκης), Καραμάνος, Τσένος (89' Γεωργούλας), Ματούλας, Ελευθεριάδης.

Διαιτητική τριπλέτα: Μπουμαρσόπουλος, Καρακώστας, Αρχοντής.