Έκανε το «8 στα 8» η ΑΕΛ

Οκτώ νίκες σε ισάριθμα ματς μετράει η ΑΕΛ στο μπάσκετ. Νικηφόρα συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής η μπασκετική ΑΕΛ, που επικράτησε εκτός έδρας του Αργοναύτη Καλαμαριάς με 71-64, σε αγώνα της 9ης αγωνιστικής που έγινε στο ΔΑΚ Καλαμαριάς. 8 στα 8 για την ομάδα μπάσκετ της ΑΕΛ που συνεχίζει το αήττητο σερί της. Η ομάδα μας προσπάθησε να έχει τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερή του διάρκεια, αλλά τα τελευταία πέντε λεπτά ήταν κρίσιμα, καθώς το σκορ ήταν 59-59.

Με τρίποντο του Πολίτη το σκορ έγινε 59-62, ωστόσο ο παίκτης της ΑΕΛ δεν μπόρεσε να ευστοχήσει και στη βολή από το φάουλ που κέρδισε, και οι γηπεδούχοι απάντησαν με τρίποντο του Γαρέζιου (62-62). Ο Παπανικολάου και ο Πολίτης όμως έδωσαν στην ΑΕΛ αυτό που χρειαζόταν. Ο Παπανικολάου με τρίποντο έκανε το 62-65 και ο Πολίτης το 62-67, για να ακολουθήσει νέο τρίποντο του Παπανικολάου και μία εύστοχη βολή του Πολίτη (62-71), ένα λεπτό σχεδόν πριν από το τέλος του αγώνα. Οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το τελικό σκορ με τον Γαϊτανίδη να κάνει το 64-71 με το άκουσμα της κόρνας για τη λήξη και έτσι η ΑΕΛ παρέμεινε για μία ακόμη αγωνιστική αήττητη και στην κορυφή της βαθμολογίας!

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 32-39, 52-52, 64 -71.

ΕΑΚ Θεσσαλόνικης (Νικολαΐδης): Τικταπανίδης, Καλπαξίδης 22, Γαϊτανίδης 4, Γαρέζος 11 (3), Καραΐσκάκης 4, Γιαννουζάκος, Παππάς 6 (2), Μπέγας 5 (1), Πολιτόπουλος 8, Γιαννούλης 4.

ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Αθανασόπουλος 11 (1), Σαριμπαλίδης 8 (2), Τσούτσος 9 (1), Κουτίνας 2, Κονδυλόπουλος, Παπανικολάου 10 (2), Μαλτέσιος 9, Πολίτης 12 (3), Παπακώστας 10 (1), Φιλιππόπουλος.