Ποκετίνο: «Πρέπει να ελέγχουμε τέτοια ματς»

Ο πανικός της Τότεναμ στα τελευταία 15 λεπτά της νίκης (3-1) επί της Άστον Βίλα, όταν οι «χωριάτες» αφυπνίστηκαν και μείωσαν στο σκορ, απειλώντας ακόμα και με διεκδίκηση θετικού αποτελέσματος, δεν άρεσε στον Μαουρίσιο Ποκετίνο που έκανε λόγο για ανάγκη να δουλέψει η ομάδα του στη διατήρηση του ελέγχου σε ζόρικες καταστάσεις.

«Είδατε ότι στα τελευταία λεπτά, από τη στιγμή που δεχθήκαμε το γκολ, αγχωθήκαμε γιατί δεν θέλαμε να χάσουμε τη νίκη... Η φιλοσοφία μας είναι τέτοια που καθιστά απαραίτητη την βελτίωση, κοιτάμε πάντοτε μπροστά, όμως δείξαμε ότι μάλλον χρειαζόμαστε δουλειά και στη διατήρηση του ελέγχου όταν ένα παιχνίδι ζορίζει και πρέπει να εμφανιζόμαστε ψύχραιμοι.

Είμαι ικανοποιημένος σε γενικότερο πλαίσιο. Είναι σημαντικό που φέτος δεν έχουμε ήττα, όμως στο ποδόσφαιρο πρέπει να κοιτάς το παρόν. Θα είναι λάθος να σκεφτόμαστε συνεχώς τη θέση μας στη βαθμολογία ή τη θέση που θέλουμε να βρισκόμαστε στο τέλος της σεζόν. Μπορεί να μας κάνει τη ζημιά αυτό...».