«Λαμπάδα» στον Ζαγγανά!

Έπρεπε να φτάσει το παιχνίδι στην Γλαύκη στο 91’ για να καταφέρει ο Αχιλλέας Φαρσάλων να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Δάφνης. Ο… «λυτρωτής» ήταν ο Κώστας Ζαγγανάς που με δικό του γκολ στις καθυστερήσεις του ματς «λύτρωσε» το συγκρότημα του Γιάννη Μπουρνάκα.

Το παιχνίδι ήταν ενδιαφέρον με τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν μια καλή εμφάνιση και αυτός που ξεχώρισε ήταν ο έμπειρος τερματοφύλακας των γηπεδούχων ο Κουκούτσης που για 90 λεπτά κατάφερε να κρατήσει το μηδέν.

Από την άλλη ο Αχιλλέας είχε τις ευκαιρίες, έχασε και πέναλτι με τον Νεμπεγλέρα αλλά κατάφερε να βάλει το γκολ στο τέλος και να πάρει βαθιά ανάσα. Στο 12’ σέντρα του Μπλατσέρη, η μπάλα στρώθηκε στο Γρηγορίου μέσα στη περιοχή, αυτός σούταρε σε κόρνερ ο Κουκούτσης.

Τρία λεπτά μετά στο 15’ σέντρα πάλι ο Μπλατσέρης από αριστερά, κοντρόλ ο Νεμπεγλέρας έκανε το σουτ, τη βρήκε ο Κουκούτσης λίγο και η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι.

Στο 35’ ένα σουτ για την Γλαύκη του Μπατζογιάννη, απέκρουσε ο Γκικούδης. Στο 40’ εκτέλεσε φάουλ ο Μπένος έξω από την περιοχή, κεφαλιά ο Τλούπας στο δεύτερο δοκάρι και η μπάλα λίγο άουτ.

Στο 45’ ο Γρηγορίου έκανε τη σέντρα η μπάλα βρήκε στο χέρι του Υφαντή. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Νεμπεγλέρας, σε κόρνερ ο Κουκούτσης.

Στο 68’ εκτέλεσε φάουλ ο Βούλγαρης, ο Κουκούτσης έδιωξε, η μπάλα στον Μπλατσέρη αλλά τον πρόλαβαν οι αμυντικοί, στη συνέχεια ο Ζαγγανάς προσπάθησε να τελειώσει τη φάση, αλλά ο Κουκούτσης ήταν πάλι εκεί. Στο 78’ σέντρα του Γρηγορίου, ο Μαλακός πήγε να μπει στη φάση, αλλά τον πρόλαβε ο Κουκούτσης.

Στο 85’ κούρσα του Φιλιππούλη από αριστερά, έκανε συρτή σέντρα, ο Κουκούτσης πήγε να μπλοκάρει αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι σε κόρνερ.

Και στο 91’ σέντρα του Μπλατσέρη, πρώτη κεφαλιά ο Μαλάκος και ο Ζαγγανάς με σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κουκούτση για το 0-1.

Δάφνη Γλαύκης (Φώτης Πλίτσης): Κουκούτσης, Καραχάλιος, Σμυρλής (81’ Τσιώλης Β.), Αλεξανδρής, Υφαντής, Μπιρόλ, Κολιοφούτης, Τσούτσας, Φώτος, Βεργής (76’ Αγγελακόπουλος), Σιώμης (4’ λ.τ. Μπατζογιάννης).

Αχιλλέας Φαρσάλων (Γιάννης Μπουρνάκας): Γκικούδης, Οικονόμου, Τλούπας (69’ Τσετιροκλής), Καραμπούζης (52’ Ζαγγανάς), Φιλιππούλης, Νεμπεγλέρας, Κομισόπουλος, Γρηγορίου, Μπλατσέρης, Μπένος (60’ Βούλγαρης), Μαλάκος.

Διαιτητική τριπλέτα: Τσακνάκης, Τσαπράζης, Καρακώστας.