Ήττα της ΑΕΛ από τον Ερμή Αγιάς (photos)

Την πρώτη της ήττα γνώρισε η ομάδα της ΑΕΛ σήμερα στην Αγιά από τον Ερμή, με σκορ 90-87, για την τρίτη αγωνιστική του Super Cup της ΕΣΚΑΘ.

Η ομάδα της ΑΕΛ δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο. Όμως στην τελευταία περίοδο κατάφερε να μπει και πάλι στο παιχνίδι και να διεκδικήσει στο τέλος τη νίκη.

30'' πριν από την λήξη του αγώνα ο Ερμής Αγιάς ήταν μπροστά στο σκορ μόλις με 2 πόντους (87-85), όμως στην επίθεση που είχε η ΑΕΛ έγινε το λάθος, για να κερδίσουν το φάουλ και το δικαίωμα για δύο βολές οι γηπεδούχοι, με τις οποίες το σκορ έγινε 89-85. Στην επόμενη επίθεση ο Τσούτσος μείωσε και πάλι στο καλάθι (89-87) για να ακολουθήσει 1/2 βολές από τον Περρωτή για λογαριασμό του Ερμή. Στην εκπνοή ο Τσούτσος επιχείρησε το σουτ τριών πόντων, όμως δεν βρήκε στόχο για να παραμείνει το 90-87, σκορ που έμελε να είναι και το τελικό.

Διαιτητές: Παγώνης-Γερακίνης

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 53-46, 79-65, 90-87

Ερμής Αγιάς (Γιασάρης): Γκανέτσας 8 (1), Μηλιώνης 21 (4), Δαουλάρης 15 (3) Χαλκιάς 11 (3), Κόμματος 16 (3), Καλεμτζάκης 3, Καμπούρης 2, Περρωτής 14, Αργυρούλης, Ριζούλης

AEΛ (Παπαδόπουλος): Βλαχούλης 4, Αθανασόπουλος 14(2), Σαριμπαλίδης 18(4), Τσούτσος 15(1), Κουτίνας 13 (1), Κονδυλόπουλος, Παπανικολάου 5(1), Μαλτέσιος 11, Παπακώστας 7, Φιλιππόπουλος

Αξίζει να σημειωθεί ότι κατά τη διάρκεια του αγώνα το διαιτητικό δίδυμο απέβαλε τον προπονητή της ΑΕΛ, Αβραάμ Παπαδόπουλο καθώς και τον παίκτη του Ερμή Αγιάς, Νέστορα Κόμματο.

Από την αποστολή της ΑΕΛ απουσίασε ο Μιχάλης Πολίτης, ο οποίος έμεινε εκτός για προληπτικούς λόγους, εξαιτίας ενός μικροτραυματισμού που τον ταλαιπωρεί.

Πριν την έναρξη του αγώνα εξάλλου, η Α.Ε.Λ. βράβευσε την ομάδα του Ερμή Αγιάς για την κατάκτηση του πρωταθλήματος ΕΣΚΑΘ της περιόδου 2014-15, με τον Τάσο Τριανταφύλλου να παραδίδει τη σχετική πλακέτα στον κ. Ριζούλη.

Το ερχόμενο Σάββατο η ΑΕΛ θα βρεθεί στην Κατερίνη προκειμένου να δώσει αγώνα προετοιμασίας με αντίπαλο τον Πιερικό/Αρχέλαο.