Απόλλωνας για να γουστάρεις…

Άνετο απόγευμα είχε ο Απόλλων Λάρισας, που κέρδισε με σκορ 3-0 το Αβέρωφ, για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας, στο παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο της Φιλιππούπολης, την ημέρα το Σαββάτου. Οι γηπεδούχοι, έδειξαν πολύ καλά στοιχεία, περιορίζοντας τους αντιπάλους τους σχεδόν στο μισό γήπεδο και όντας οι κυρίαρχοι του παιχνιδιού, κατάφεραν να φτάσουν σε μια εύκολη νίκη.

Του Γιώργου Μητσιούλη

Ο Απόλλωνας, με τον τρόπο παιχνιδιού του, έδειξε πως ανήκει τουλάχιστον μια κατηγορία παραπάνω παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο κατά την μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και μην αφήνοντας στην ομάδα του Αβέρωφ περιθώρια αντίδρασης. Αξιοσημείωτο είναι δε, το γεγονός ότι πέρα από τα τρία τέρματα που πέτυχε η ομάδα της Φιλιππούπολης, είχε και δύο δοκάρια.

Η ομάδα του Γιάννη Μάγγου, μπήκε από την αρχή δυνατά και αποφασισμένη να πάρει την νίκη στην 2η αγωνιστική, μετά την ισοπαλία στην πρεμιέρα, μέσα στα Φάρσαλα, με αντίπαλο τον Αχιλλέα. Έτσι, μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Παλάσκας εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος γύρισμα της άμυνας, βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και σούταρε, με τους αμυντικούς του Αβέρωφ, να διώχνουν την μπάλα σε κόρνερ.

Παρ’ όλα αυτά, ο έμπειρος επιθετικός του Απόλλωνα 7 λεπτά αργότερα, κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν ο Κούρο έκανε μια μπαλιά, η άμυνα των φιλοξενούμενων έδιωξε άτσαλα και ο επερχόμενος Παλάσκας με κεφαλιά σημείωσε το 1-0.

Στο 11’, ο Απόλλωνας είχε ακόμα μια καλή στιγμή, όταν ο Νάστας εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Παλάσκας πήρε την πρώτη κεφαλιά , ο Κούρο προσπάθησε κι αυτός με το κεφάλι στην συνέχεια, όμως ο Μαλλιόπουλος τινάχτηκε και απέκρουσε σε κόρνερ.

Στην συνέχεια, ο Απόλλωνας συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στο παιχνίδι και να προσπαθεί να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Αβέρωφ, με τους φιλοξενούμενους να περιορίζονται στην άμυνα. Στο 34’, ο Νάστας επιχείρησε ένα χλιαρό πλασέ, με πολλά φάλτσα από το ημικύκλιο της περιοχής, ωστόσο και πάλι ο Μαλλιόπουλος, βρισκόταν στην σωστή θέση και κατάφερε να μαζέψει την μπάλα.

Στο 42ο λεπτό, ο Γιαννακόπουλος έβγαλε μια σέντρα, ο Παλάσκας πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με κεφαλιά την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα, ο Παλάσκας από εκτελεστής έγινε δημιουργός, όταν «σέρβιρε» ωραία την μπάλα στον Μπόντε, που βγήκε τετ-α-τετ και δεν είχε κανένα πρόβλημα στο να νικήσει τον Μαλλιόπουλο, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ και σημειώνοντας το 2-0, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, με τον Απόλλωνα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο. Έτσι, στο 59ο λεπτό, ο Κουβελάς σημείωσε το 3-0 με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γιαννακόπουλου.

Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι είχε κριθεί με τον Απόλλωνα να ρίχνει τον ρυθμό του για να κάνει συντήρηση των δυνάμεών του. Στο 63’, ο Κουβελάς θα μπορούσε να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα, όταν βγήκε τετ-α-τετ με τον Μαλλιόπουλο, ωστόσο κι αυτός σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στην συνέχεια ο επερχόμενος Παλάσκας, με ανάποδο ψαλίδι δεν κατάφερε ούτε κι αυτός να σκοράρει.

Στα τελευταία λεπτά, το Αβέρωφ, είχε δύο αξιοσημείωτες φάσεις, τις πρώτες του στο παιχνίδι. Συγκεκριμένα, στο 80’, ο Χατζής Κ. με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα 40 μέτρα έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ 5 λεπτά αργότερα, ο Γιώργος Ελευθέρογλου, με εκτέλεση φάουλ από το ημικύκλιο της περιοχής ανάγκασε τον Μπρέλλα να πραγματοποιήσει την πρώτη του απόκρουσε στο παιχνίδι.

Απόλλων Λάρισας (Γιάννης Μάγγος): Μπρέλλας, Νάτσης, Γιαννακόπουλος, Κολιός, Φλώρος (46’ Σκάκος, λ.τ.), Κουρδής, Παλάσκας, Κούρο, Κουβελάς (69’ Χαρούλης), Νάστας, Μπόντε (55’ Αντωνόπουλος, λ.τ.).

ΠΑΟΛ Αβέρωφ (Νίκος Γκαλίτσιος): Μαλλιόπουλος, Τάχος, Μούτσιος, Ελευθέρογλου Γ., Ντελόπουλος, Γκουτσιούδης, Χατζής Κ., Σιαμαντούρας (70’ Καραλής), Τσούτσας (67’ Γιώργης Αθ.), Σχοινάς, Ζαφειρούλης Κ. (54’ Κουτσάκης).

Διαιτητής: Κουκούλης Βοηθοί: Παπαδημητρίου, Δεληγιάννη.