Έκανε το δύο στα δύο η Αστραπή!

Την δεύτερη νίκη σε ισάριθμα ματς σημείωσε το απόγευμα του Σαββάτου (12/9) η Αστραπή Νέας Πολιτείας κόντρα στον αξιόμαχο Π.Ο.Ε. Το συγκρότημα του Γιάννη Τσακμακίδη μετά από μία καλή εμφάνιση (έχασε αρκετές ευκαιρίες) κατάφερε να σημειώσει δύο γκολ στο τελικό 2-0 επί της Ελασσόνας.

Το ματς διεξήχθη κάτω από έντονη ζέστη στο πρώτο μέρος, ενώ στην επανάληψη η θερμοκρασία έπεσε. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κάπως μουδιασμένα στο ματς, ενώ όσο περνούσε η ώρα οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές ενώ η ομάδα του Π.Ο.Ε. προσπαθούσε να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις.

Το τελικό αποτέλεσμα είναι δίκαιο αφού η Αστραπή είχε την υπεροχή και περισσότερες ευκαιρίες. Από την άλλη η Ελασσόνα το πάλεψε όσο μπορούσε και έδειξε πως θα είναι «σκληρό καρύδι» για όλους.

Στο 17’ ο Γαρουφαλλιάς έκανε τη σέντρα και ο πολύ καλός Σπανός με σουτ ανάγκασε τον τερματοφύλακα του Π.Ο.Ε. να διώξει σε κόρνερ. Στο 35’ ο Κοταρέλλας έκανε τη σέντρα και ο Ψωμολιάς πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Στο 56’ σέντρα ο Ντούφας για την Ελασσόνα, δεν ακολούθησε κανείς την πορεία της μπάλας και έτσι η φάση πέρασε ανεκμετάλλευτη για τους φιλοξενούμενους.

Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 68’ ο Κοταρέλλας εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ψωμολιάς με κεφαλιά έκανε το 1-0. Δέκα λεπτά μετά ο Σπανός έκανε το σουτ τρομερή η απόκρουση από τον κίπερ της Ελασσόνας.

Δέκα λεπτά πριν το τέλος ατομική προσπάθεια του Σπανού βρέθηκε απέναντι από τον Γκουτζουρέλα αλλά ο τελευταίος μπλόκαρε. Ένα λεπτό μετά πάσα του Καλτσά στον Αποστόλου ο τελευταίος μέσα από την περιοχή έκανε ένα ψύχραιμο σουτ και 2-0.

Αστραπή Νέας Πολιτείας (Γιάννης Τσακμακίδης): Μαγαζιώτης, Γαρουφαλλιάς, Λιούσκας, Παπαμάνος, Ψωμολιάς, Παππάς (82’ Μπατζέλας), Σουλτούκης, Μολάς, Σπανός (87’ Γκιουρτσάνης), Κοταρέλλας, Αποστόλου.

Π.Ο.Ε. (Αλέξης Παγκαρλιώτας): Γκουτζουρέλας, Κυρίτσης Ι., Νταμπώσης, Περτζιόνι (46’ Γεωργούλας), Γκαραβέλης, Μπούσιας, Ελευθεριάδης, Σισμανίδης, Καρυπίδης (85’ Θεμελής), Ματούλας, Ντούφας (66’ Μάρκου).

Διαιτητική τριπλέτα: Ντελέζος, Νατσιούλας, Γκανάτσιου.