Βαθμολογία

Γ’ Εθνική: Όμιλοι, προβιβασμοί και υποβιβασμοί!

Η Επιτροπή Έκτακτων Θεμάτων της ΕΠΟ έλαβε τις εξής αποφάσεις σχετικά με το Πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας, περιόδου 2015-2016.

1.  Από τη Γ΄ Εθνική κατηγορία θα προβιβαστούν στη Β΄ Εθνική κατηγορία, μετά την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος και την  τελική επικύρωση των βαθμολογικών πινάκων οι πρωταθλήτριες ομάδες των τεσσάρων ομίλων (μία από κάθε όμιλο). Σύνολο: τέσσερις (4) ομάδες.
Στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής Κατηγορίας για την περίοδο 2016/2017 θα παραμείνουν, σε κάθε όμιλο, οι ομάδες που θα καταλάβουν τις θέσεις από την 2η έως και την 9η. Οι υπόλοιπες ομάδες κάθε ομίλου θα υποβιβαστούν στα πρωταθλήματα ευθύνης των Ε.Π.Σ. που ανήκουν.
Από τα πρωταθλήματα ευθύνης των Ε.Π.Σ. θα προβιβαστούν στη Γ΄ Εθνική (για την περίοδο 2016/2017) είκοσι οχτώ (28) ομάδες, δηλαδή οι δύο (2) πρώτες ομάδες από κάθε ένα από τους δεκατέσσερις (14) ομίλους που συγκροτούνται.

2. Το πρωτάθλημα της περιόδου 2015/2016 θα ξεκινήσει στις 27 Σεπτεμβρίου 2015 και θα λήξει (και για τους τέσσερις ομίλους) στις 30 Απριλίου 2016. Το πρωτάθλημα θα διεξάγεται Σάββατο και Κυριακή αλλά θα έχει τέσσερις (4) εμβόλιμες αγωνιστικές μέρες στο πρόγραμμα του 1ου και 2ου ομίλου τις Τετάρτες 14.10.2015, 04.11.2015, 25.11.2015 και 16.12.2015.

3.  Στο πρωτάθλημα μετέχουν συνολικά εξήντα πέντε (65) ομάδες. Οι όμιλοι θα καταρτιστούν, όπως και στις προηγούμενες περιόδους, με γεωγραφικά, κατά βάση, κριτήρια για τη μείωση του λειτουργικού κόστους των ομάδων. Οι όμιλοι θα είναι τέσσερις (4) και θα αποτελούνται ο 1ος και ο 2ος από δεκαεφτά (17) ομάδες, ο 3ος από δεκαπέντε (15) ομάδες και ο 4ος από δεκαέξι (16) ομάδες.

1ος ΟΜΙΛΟΣ

 

1. Ε.Π.Σ. ΕΒΡΟΥ - ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ Α.Σ.
2. Ε.Π.Σ. ΕΒΡΟΥ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ Μ.Γ.Σ.
3. Ε.Π.Σ. ΚΑΒΑΛΑΣ - ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ Α.Σ.
4. Ε.Π.Σ. ΚΑΒΑΛΑΣ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ Γ.Σ.
5. Ε.Π.Σ. ΚΑΒΑΛΑΣ - ΚΑΒΑΛΑ Α.Ο.
6. Ε.Π.Σ. ΔΡΑΜΑΣ - ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Γ.Σ.
7. Ε.Π.Σ. ΣΕΡΡΩΝ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ Μ.Γ.Σ.
8. Ε.Π.Σ. ΚΙΛΚΙΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ Ν. ΑΓΙΟΝΕΡΙΟΥ Α.Ο.
9. Ε.Π.Σ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ Μ.Γ.Σ.
10. Ε.Π.Σ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ - ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΣ Μ.Φ.Α.Ο.
11. Ε.Π.Σ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ Α.Σ.
12. Ε.Π.Σ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ - ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ Α.Σ.
13. Ε.Π.Σ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ - ΛΑΓΚΑΔΑ Α.Π.Ε.
14. Ε.Π.Σ. ΦΛΩΡΙΝΑΣ - ΘΥΕΛΛΑ ΦΙΛΩΤΑ Μ.Σ.Ε.Σ.
15. Ε.Π.Σ. ΠΕΛΛΑΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ 1960 Α.Σ.
16. Ε.Π.Σ. ΚΟΖΑΝΗΣ - ΚΟΖΑΝΗΣ Φ.Σ.
17. Ε.Π.Σ. ΚΟΖΑΝΗΣ - ΕΟΡΔΑΪΚΟΣ 2007 Α.Σ.

 

2ος ΟΜΙΛΟΣ

1. Ε.Π.Σ. ΠΙΕΡΙΑΣ - ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΕΟΚΑΙΣΑΡΙΑΣ Α.Μ.Ε.Σ.
2. Ε.Π.Σ. ΠΙΕΡΙΑΣ - ΠΥΔΝΑ ΚΙΤΡΟΥΣ Μ.Α.Σ.
3. Ε.Π.Σ. ΠΙΕΡΙΑΣ - ΠΙΕΡΙΚΟΣ Σ.Φ.Κ.
4. Ε.Π.Σ. ΠΙΕΡΙΑΣ - ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ Π.Α.
5. Ε.Π.Σ. ΠΡΕΒΕΖΑΣ-ΛΕΥΚΑΔΑΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ Α.Π.Σ.
6. Ε.Π.Σ. ΠΡΕΒΕΖΑΣ-ΛΕΥΚΑΔΑΣ - ΑΧΕΡΩΝ ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ Π.Α.Σ.
7. Ε.Π.Σ. ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ - ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ Α.Σ.
8. Ε.Π.Σ. ΑΡΤΑΣ - ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ Α.Ε.
9. Ε.Π.Σ. ΤΡΙΚΑΛΩΝ - ΦΑΡΚΑΔΟΝΑΣ Α.Ε.
10. Ε.Π.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ - ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ Α.Σ.
11. Ε.Π.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ - ΠΥΡΑΣΟΣ Α.Σ.
12. Ε.Π.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ - ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ Γ.Σ.
13. Ε.Π.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ - ΔΩΤΙΕΥΣ ΑΓΙΑΣ Α.Ο.
14. Ε.Π.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ - ΤΣΑΡΙΤΣΑΝΗΣ Α.Ο. ΟΙΚΟΝΟΜΟΣ
15. Ε.Π.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ - ΤΥΡΝΑΒΟΣ 2005 Α.Ο.

16. Ε.Π.Σ. ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ - ΟΠΟΥΝΤΙΟΣ ΜΑΡΤΙΝΟΥ Α.Σ.
17. Ε.Π.Σ. ΦΩΚΙΔΑΣ - ΦΩΚΙΚΟΣ Α.Σ.

3ος ΟΜΙΛΟΣ

1. Ε.Π.Σ. ΛΕΣΒΟΥ - ΑΙΟΛΙΚΟΣ Α.Ε.Π.Σ.
2. Ε.Π.Σ. ΧΙΟΥ - ΚΑΝΑΡΗΣ ΝΕΝΗΤΩΝ Α.Π.Ο.
3.
Ε.Π.Σ. ΕΥΒΟΙΑΣ - ΧΑΛΚΙΣ Α.Ο.
4. Ε.Π.Σ. ΕΥΒΟΙΑΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ
5. Ε.Π.Σ. ΖΑΚΥΝΘΟΥ - ΛΕΒΑΝΤΕ Α.Ο.
6. Ε.Π.Σ. ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ - ΛΟΥΤΡΑΚΙ Π.Α.Ο.
7. Ε.Π.Σ. ΑΡΚΑΔΙΑΣ - ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ Α.Ο.
8. Ε.Π.Σ. ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ Π.Σ.
9. Ε.Π.Σ. ΗΛΕΙΑΣ - ΔΟΞΑ ΝΕΑΣ ΜΑΝΩΛΑΔΑΣ Α.Π.Ο.
10. Ε.Π.Σ. ΗΛΕΙΑΣ - ΠΑΜΒΟΥΠΡΑΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. ΒΑΡΔΑΣ
11. Ε.Π.Σ. ΗΛΕΙΑΣ - ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ Α.Ο. ΠΥΡΓΟΥ
12. Ε.Π.Σ. ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ - ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ Α.Π.Ο.
13. Ε.Π.Σ. ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ - ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ
14. Ε.Π.Σ. ΕΠΣΔΑ - ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ Α.Γ.Σ.
15. Ε.Π.Σ. ΛΑΚΩΝΙΑΣ - ΣΠΑΡΤΗ Α.Ε.

 
4ος ΟΜΙΛΟΣ

1. Ε.Π.Σ. ΑΘΗΝΩΝ - ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο.
2. Ε.Π.Σ. ΑΘΗΝΩΝ - ΚΗΦΙΣΙΑΣ Α.Ε.
3. Ε.Π.Σ. ΑΘΗΝΩΝ - ΗΡΑΚΛΕΙΟ Α.Ε.
4. Ε.Π.Σ. ΑΘΗΝΩΝ - ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ Α.Ο.
5. Ε.Π.Σ. ΑΘΗΝΩΝ - ΦΩΣΤΗΡ Α.Ο.
6. Ε.Π.Σ. ΑΘΗΝΩΝ - ΤΡΑΧΩΝΩΝ Α.Ο.
7. Ε.Π.Σ. ΠΕΙΡΑΙΩΣ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ
8. Ε.Π.Σ. ΠΕΙΡΑΙΩΣ - ΩΝΙΚΟΣ Α.Ο.
9. Ε.Π.Σ. ΠΕΙΡΑΙΩΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ Ο.Φ.Π.Φ.
10. Ε.Π.Σ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ - Ο.Φ.Η.
11. Ε.Π.Σ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ - ΚΡΟΥΣΣΩΝΑ Π.Α.Ο.
12. Ε.Π.Σ. ΡΕΘΥΜΝΟΥ - ΕΡΜΗΣ ΖΩΝΙΑΝΩΝ Α.Ο.
13. Ε.Π.Σ. ΡΕΘΥΜΝΟΥ - ΕΠΙΣΚΟΠΗΣ Α.Ο.
14. Ε.Π.Σ. ΔΩΔΕΔΑΚΗΣΟΥ - ΙΑΛΥΣΟΣ Γ.Α.Σ.
15. Ε.Π.Σ. ΕΠΣΑΝΑ - ΤΡΙΓΛΙΑΣ ΡΑΦΗΝΑΣ Α.Ο.
16. Ε.Π.Σ. ΕΠΣΑΝΑ - ΚΥΑΝΟΥΣ ΑΣΤΗΡ ΒΑΡΗΣ Α.Ο.