Δεύτερη ήττα για την Εθνική Νέων Ανδρών στο Ευρωμπάσκετ

Ο στόχος της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ της Ιταλίας δυσκόλεψε πολύ την Πέμπτη (9/7) για την Εθνική Νέων Ανδρών, η οποία έχασε με 69-64 από το Ισραήλ. Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 1ου γύρου, λοιπόν, οι παίκτες του Μάνου Μανουσέλη δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα στο Λινιάνο και από νωρίς κυνηγούσαν τους αντιπάλους τους στο σκορ, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο -14 (22-36).

Στην τρίτη περίοδο το σκηνικό της αναμέτρησης δεν διαφοροποιήθηκε, το Ισραήλ προηγείτο με 51-36 ύστερα από 30 λεπτά αγώνα, για να προσπαθήσει το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να κάνει την ολική επαναφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο. H ελληνική ομάδα κατάφερε απλά να μειώσει στο τελικό -5 και γνώρισε τη δεύτερή της ήττα σε τρεις αναμετρήσεις. Την Παρασκευή (10/7) η Εθνική έχει ρεπό και το Σάββατο (11/7, 17.30) αντιμετωπίζει τη Σερβία.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 36-22, 51-36, 69-64.

ΙΣΡΑΗΛ: Βάις 4, Σόρκιν 3, Σέγκεφ 11, Σαρόν 16, Σούτζμαν, Μορ, Λεουμί 11, Σεγκάλ 7, Ντανίνο, Ζάλμανσον 15, Ζιβ 2, Λεβί.

ΕΛΛΑΔΑ: (Μανουσέλης): Σπυριδωνίδης 6, Λιάπης 7, Κώττας 8, Χριστοδούλου 15, Πουλιανίτης, Χατζηνικόλας 14, Θεοδώρου 2, Τσαλμπούρης 2, Μπιλλής 3, Σταμάτης 5, Οικονομόπουλος, Σπυρόπουλος 2.