Αποθέωση για την Εθνική, παρά την ισοπαλία!

Η Εθνική ομάδα Νέων δεν κατάφερε να κερδίσει την αντίστοιχη της Αυστρίας (0-0) αν και η εμφάνισή της ήταν ικανοποιητική, ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη η Εθνική είχε κάποια καλά διαστήματα, με την Αυστρία να δείχνει διάθεση και μια ομάδα με καλό σύνολο.

Η αναμέτρηση ανάμεσα στην Εθνική Νέων και της αντίστοιχης της Αυστρίας διεξήχθη για τη 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ19.

Κατάμεστη ήταν η ΑΕL FC Arena από 15.000 θεατές που ήταν ιδιαίτερα εκδηλωτικοί και στο τέλος χειροκρότησαν τους παίκτες του Γιάννη Γκούμα.

Πως ξεκίνησε η Εθνική

Κάτω από τα γκολπόστ αγωνίζεται ο Κότσαρης, στην άμυνα οι Μαρκοπουλιώτης (δεξί μπακ), Ρούσσος-Τσελεπίδης (στόπερ), Τσιμίκας (αριστερό μπακ), στα χαφ οι Καραχάλιος και Κυριακόπουλος, δεξιά ο Κυνηγόπουλος, αριστερά ο Μαυρίας και ο Στάικος πίσω από τον προωθημένο Βέργο.

3ο λεπτό: Mακρινό σουτ του Μαρκοπουλιώτη, η μπάλα άουτ.

13ο λεπτό: H Αυστρία στην αντεπίθεση με παίκτες παραπάνω, ο Κβάσινα κάνει ένα ψηλοκρεμαστό, τεχνικό σουτ και σημαδεύει το αριστερό δοκάρι της Εθνικής. Στην επαναφορά, ο Κότσαρης μπλοκάρει το σουτ του Ρίπιτς.

28ο λεπτό: O Tσιμίκας ανατρέπει εντός περιοχής τον Σλάγκερ. Ο διαιτητής λέει "παίζετε".

31ο λεπτό: Mακρινό σουτ του Κυριακόπουλου, η μπάλα άουτ.

37ο λεπτό: Σύντομη διακοπή λόγω τραυματισμού του Μαυρία. Οι παίκτες σπεύδουν στους πάγκους για να δροσιστούν.

39ο λεπτό: Λάθος στην άμυνα της Εθνικής, ο Ρίπιτς σουτάρει και στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Καλή στιγμή για την Αυστρία.

40ό λεπτό: Εκτέλεση κόρνερ του Τσιμίκα, ο Στάικος πιάνει με τη μία ένα πολύ δυνατό σουτ και ο Σλάγκερ αποκρούει σε κόρνερ. Σπουδαία ευκαιρία για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.

45+1o λεπτό: Ο Ρούσσος χάνει την μπάλα, ο Χόρβατ τροφοδοτεί τον αμαρκάριστο Κβάσινα, ο οποίος πλασάρει πάνω από τα δοκάρια. Τεράστια ευκαιρία για την Αυστρία.

47ο λεπτό: H Aυστρία "ξαναχτυπά" στην κόντρα, αλλά ο Κότσαρης μπλοκάρει το αδύναμο σουτ του Κβάσινα.

53o λεπτό: Το πρώτο σουτ του Ξ. Σλάγκερ σταματά στα σώματα, το δεύτερο καταλήγει άουτ.

55o λεπτό: Προσπάθεια του Τσιμίκα, ο Κυνηγόπουλος δεν προλαβαίνει την μπάλα, η οποία καταλήγει άουτ.

67ο λεπτό: Πλασέ του Πελεγκρίνι εντός περιοχής, ο Κότσαρης μπλοκάρει.

70ό λεπτό: Mακρινό σουτ του Βέργου, δεν ανησυχεί ο Σλάγκερ.

75ο λεπτό: O Kυνηγόπουλος κάνει ντρίμπλες στα καρέ της Εθνικής και τα "ακούει" από τον Γιάννη Γκούμα.

76ο λεπτό: Συρτό σουτ του Σλάγκερ, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κότσαρη που ήλεγχε την πορεία της.

79ο λεπτό: Ο Κβάσινα παραβιάζει την εστία του Κότσαρη, αλλά ο βοηθός τον υποδεικνύει σε θέση οφσάιντ. Οριακή φάση.

81ο λεπτό: Σπουδαία ευκαιρία για την Εθνική. Ωραίο, μακρινό σουτ του Βέργου, ο Σλάγκερ αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

88ο λεπτό: Ο Βέργος στην περιοχή της Αυστρίας με αξιώσεις, ο Ντομέι τον ανακόπτει.

90ό λεπτό: Mακρινό σουτ του Σάλιακα, η μπάλα άουτ.

Ελλάδα: Κότσαρης, Τσιμίκας, Τσελεπίδης, Μαρκοπουλιώτης (60’ Σάλιακας), Κυριακόπουλος, Ρούσσος, Καραχάλιος, Στάικος, Κυνηγόπουλος (84’ Oρφανίδης), Μαυρίας (60’ Μαυρία), Βέργος.

Αυστρία: Α. Σλάγκερ, Πέριτς, Ντομέι, Χάας, Τουρς, Χόρβατ, Ξ. Σλάγκερ, Πρόκοπ, Κβάσινα, Ντόρτα (46’ Πελεγκρίνι), Ρίπιτς (80’ Γκρμπιτς).