Νίκη χωρίς αντίκρισμα για την ΑΕΛ

Η ΑΕΛ επικράτησε την Δευτέρα (25/5) της Παναχαϊκής στο Αλκαζάρ με σκορ 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Πίντο στο 38’. Η αναμέτρηση διεξήχθη στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Β’ Εθνικής. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε το ματς η Παναχαϊκή αφού στο 87’ αποβλήθηκε σωστά με δεύτερη κίτρινη για σκληρό μαρκάρισμα ο Άλμπι.

Το ματς διεξήχθη παρουσία ελάχιστου κόσμου (περίπου 700 άτομα). Η ΑΕΛ είχε την υπεροχή του ματς, δημιούργησε αρκετές κλασσικές ευκαιρίες αλλά πέτυχε μόνο ένα γκολ. Άτυχος ο Γιάντσης που τραυματίστηκε στον ώμο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη η ΑΕΛ συνέχισε στο ίδιο τέμπο, έκανε και κάποιες αλλαγές ο τεχνικός της ΑΕΛ Σούλης Παπαδόπουλος όπως η χρησιμοποιήσει του νεαρού Γιώργου Λύρα που τα πήγε πολύ καλά. Λίγα πράγματα από την Παναχαϊκή που δεν μπόρεσε να πιάσει καλή απόδοση.

7' Ο Καρανίκας επιχειρεί σέντρα, σουτ του Μπόγιοβιτς μπλοκάρει ο Παπαδόπουλος.

13' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουντόπουλου, άουτ η μπάλα

16' Ο Άλμπι κρατά τον Μπόγιοβιτς στην περιοχή αλλά ο διαιτητής Κομίνης δεν υποδεικνύει πέναλτι.

19' Ο Πίντο σκοράρει από θέση οφσάιντ, σωστά ακυρώνεται το γκολ.

25' Σέντρα του Καρανίκα, κεφαλιά του Μπόγιοβιτς, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

31' Σουτ του Ριμπέιρο, μπλοκάρει ο Παπαδόπουλος.

32' Σουτ του Μαρουκάκη, η μπάλα φεύγει άουτ.

35' Ο Κοντοδήμος κάνει σέντρα, ο Γιάντσης πιάνει την κεφαλιά, άουτ η μπάλα.

38' Ο Πίντο με ατομική προσπάθεια και αριστερό σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της Παναχαϊκής (1-0).

54' Ο Μπόγιοβιτς βγαίνει τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο, που κερδίζει τη μεταξύ τους μονομαχία.

57' Σέντρα του Καρανίκα από δεξιά, κεφαλιά του Πίντο, ελάχιστα εκτός εστίας η μπάλα.

58' Κεφαλιά του Μπόγιοβιτς, αποκρούει ο Παπαδόπουλος, ακολουθεί σουτ του Πίντο, διώχνει ξανά ο τερματοφύλακας της Παναχαϊκής.

67' Ο Κοπέτα βγαίνει σε πλεονεκτική θέση, σουτάρει, αλλά ο Αποστολίδης απομακρύνει.

69’ Σουτ του Πινδώνη, δίπλα από το δοκάρι η μπάλα.

84’ Σέντρα από τον Λύρα, ο Μπόγιοβιτς πιάνει την κεφαλιά αλλά δεν βρίσκει στόχο.

84’ Ατομική ενέργεια και πλασέ του Λύρα, αποκρούει ο Παπαδόπουλος.

ΑΕΛ (Σούλης Παπαδόπουλος): Αποστολίδης, Καρανίκας, Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Κοντοδήμος, Μπανούσης, Πινδώνης, Γιάντσης (46’ λ.τ. Μελισσάς), Πίντο (91' Μουλόπουλος), Σερτζίνιο (79’ Λύρας), Μπόγιοβιτς.

Παναχαϊκή (Δημήτρης Σπανός): Παπαδόπουλος, Αναστασόπουλος, Άλμπι, Μαρουκάκης, Μασούρας, Κοντοχρήστος, Χοντζάλι, Τρίγκας (56’ Κοπέτα), Πατινιώτης (46’ Γκαντιάγκα), Χαρτσιάς, Μπουντόπουλος (74’ Κυβελίδης).

Διαιτητική τριπλέτα: Κομίνης, Κοντιζάς, Δημητριάδης. 4ος: Λιαχούδης.