Έσβησαν και οι τελευταίες ελπίδες…

Η ΑΕΛ γνώρισε την ήττα με σκορ 1-0 από τον Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των πλέι άουτ και έτσι έχασε και τις τελευταίες ελπίδες για να μπει «σφήνα» στην πρώτη τριάδα.

Αποστολή στην Θεσσαλονίκη: Χρήστος Γκατζούλης

Την αναμέτρηση παρακολούθησαν περίπου 4,500 φίλαθλοι και απόλαυσαν ένα ωραίο ματς ιδιαίτερα στο πρώτο 45λεπτο. Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν αμφίρροπο και η μπάλα πήγαινε πάνω – κάτω. Η ΑΕΛ στάθηκε καλά και είχε και κάποιες ευκαιρίες για γκολ απέναντι σε έναν υποτονικό Ηρακλή.

Στην επανάληψη η εικόνα του ματς άλλαξε και οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά καλύτεροι και με περισσότερες αντοχές. Η ΑΕΛ δεν κατάφερε να κρατήσει την καλή εικόνα του πρώτου μέρους και στο 74’ δέχθηκε και το γκολ χωρίς να μπορεί να αντιδράσει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Πως ξεκίνησε η ΑΕΛ

Κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Αποστολίδης με τον Καρανίκα δεξιά και Κοντοδήμο αριστερά. Στο κέντρο της άμυνας οι Δεληζήσης – Μελισσάς. Στο κέντρο δύο αμυντικά χαφ Νεμπεγλέρας – Μπανούσης, μπροστά τους ο Πινδώνης, από τα πλάγια Σέρτζιο και Ν' Γκεσάν και στην κορυφή ο Μπόγιοβιτς.

7’ Σέντρα του Ν' Γκεσάν από δεξιά, ουδείς στην πορεία της μπάλας. Η μπαλιά του παίκτη της ΑΕΛ πέρασε ανεκμετάλλευτη.

20' Σουτ του Κάσου έξω από την περιοχή με το αριστερό, κανένα πρόβλημα για τον Αποστολίδη που μπλόκαρε τη μπάλα.

32' Σουτ του Νεμπεγλέρα έξω από την περιοχή του Ηρακλή, ψηλά πάνω από το δοκάρι η μπάλα.

36’ Σουτ του Μπόγιοβιτς έξω από την περιοχή, έπεσε και απομάκρυνε ο Χουάντερσον.

40’ Σουτ ο Κάσσος η μπάλα πέρασε άουτ.

48’ Καλό σουτ του Σέρτζιο, ο Μπαρτολίνι έσωσε την τελευταία στιγμή!

49’ Ο Νεμπεγλέρας έκανε το σουτ έδιωξε ο Λουκίνας.

47’ Εκτέλεση φάουλ από τον Ρομάνο, μπλόκαρε ο Αποστολίδης.

54’ Σουτ του Κάσου μέσα από την περιοχή και δεξιά, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

74’ Σέντρα από αριστερά ο Πασάς, καρφωτή κεφαλιά ο Λουκίνας (1-0).

87’ Κεφαλιά ο Μπόγιοβιτς από κοντά, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

Ηρακλής (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Ιντζόγλου, Ρομάνο (73’ Τσιλιανίδης), Πουρτουλίδης, Πασάς (89’ Καρασαλίδης), Βαλεριάνος, Μπαρτολίνι, Κάσσος (59’ Κυριακίδης), Λουκίνας, Ζιαμπάρης.

ΑΕΛ (Σούλης Παπαδόπουλος): Αποστολίδης, Καρανίκας, Δεληζήσης, Μελισσάς, Κοντοδήμος, Μπανούσης, Νεμπεγλέρας (82’ Γιάντσης(, Πινδώνης, Σέρτζιο, Μπόγιοβιτς, Ν' Γκεσάν (43’ λ.τ. Πίντο).

Διαιτητική τριπλέτα: Δημητρόπουλος, Γεωργαράκος, Ελευθερίου. 4ος: Τζοβάρας.