Πανιώνιος τριών αστέρων!

Ο Πανιώνιος Νέας Σμύρνης πήρε μια σημαντική νίκη το Σάββατο το μεσημέρι απέναντι στην Ομόνοια με σκορ 3-0. Και οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με πολλές και σημαντικές απουσίες, αξίζει δε να τονίσουμε πως οι φιλοξενούμενοι είχαν στην αποστολή τους 11 παίκτες όλους και όλους! Από την άλλη οι γηπεδούχοι είχαν τρεις παίκτες στον πάγκο και μπήκαν ως αλλαγή στην επανάληψη.

Στο αγωνιστικό μέρος οι γηπεδούχοι ήταν ουσιαστικοί και στο φινάλε δίκαια πανηγύρισαν την κατάκτηση της νίκης. Πατούσαν καλύτερα μέσα στο γήπεδο και πέτυχαν τρία όμορφα γκολ. Η Ομόνοια αν και είχε κάποιες κλασσικές ευκαιρίες για γκολ δεν τις εκμεταλλεύτηκε με αποτέλεσμα να χάσει στο τέλος αυτό το ματς.

Στο 5’ ο Γιαννακός από πλάγια θέση βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα του Πανιωνίου, όμως το σουτ που έκανε πέρασε άουτ. Στο 25’ ο Κανής Η., με εντυπωσιακό ψηλοκρεμαστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-0). Στο 29’ ο Δημητρέλης έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια. Έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά πέρασε ξανά άουτ.

Στο 73’ ο Στρατής Χ. με ωραίο τελείωμα μέσα στην περιοχή και ύστερα από αδράνεια της άμυνας έκανε το 2-0. Στο 80’ οι γηπεδούχοι έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία με τον Μπαστούνη να κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Στο 90’ η Ομόνοια είχα δοκάρι με τον Πιτσίλκα και στις καθυστερήσεις ο Κίτσας Γ. με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Πανιώνιος Νέας Σμύρνης (Απόστολος Κορομηλάς): Μεϊμάρογλου, Στρατής Ν., Βασιλείου Π., Κανής Η., Καρδαμήλας  Δ., Σκέντζας Η., Βασιλείου Π. (65’ Γκόλτσιος Ι.), Ελιζόπουλος (80’ Ράπτης Ι.), Κίτσας Γ., Στρατής Χ., Καρδαμήλης Ν. (43’ Μπαστούνης Π.).

Ομόνοια (Λάζαρος Λαζαρίδης): Καρακούλιας, Κυριακίδης, Δημητρέλης, Γιαννακός, Πράττος, Δούρος, Στραβέλας, Θανάσης, Μπίλης, Σέτζας, Πιτσίλκας.

Διαιτητική τριπλέτα: Ντελέζος Ι., Μπάρκας Θ., Καλέμι Ο.