Λονδρέζικη ματσάρα για την... Σίτι

Μεγάλη νίκη για την Τότεναμ στο λονδρέζικο ντέρμπι, καθώς νίκησε με 5-3 την Τσέλσι στο "Γουάιτ Χαρτ Λέιν", έτσι τους "μπλε" έπιασε στην κορυφή η Μάντσεστερ Σίτι (είχε νικήσει νωρίτερα με Φρανκ Λάμπαρντ).

Όταν ο Ντιέγκο Κόστα άνοιγε το σκορ στο 18ο λεπτό για την ομάδα του Ζοζέ Μοουρίνιο, λίγοι φανταζόντουσαν πως το ημίχρονο θα ολοκληρωνόταν με σκορ 3-1!

Ο Βραζιλιανο-Ισπανός έφτασε τα 14 γκολ στο πρωτάθλημα και τον Σέρχιο Αγκουέρο στην κορυφή του πίνακα των σκόρερς, ενώ έσπασε τελικά ένα εντυπωσιακό σερί του. Τελευταία φορά λοιπόν που σκόραρε και έχασε η ομάδα του ήταν στις 3 Οκτωβρίου 2010, έτσι 4 χρόνια και 3 μήνες μετά πετυχαίνει γκολ και φεύγει ηττημένος.

Ο Χάρι Κέιν ισοφάρισε στο 30', την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Ντάνι Ρόουζ στο 44' και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με εκτέλεση πέναλτι ο Άντρος Τάουνσεντ έκανε το 3-1.

Δεύτερο γκολ από τον Κέιν στο 52' για το 4-1, με τον νεαρό να σκοράρει 7η φορά φέτος, ενώ έχει βρει δίχτυα στις 4 από τις 5 τελευταίες συμμετοχές του.

Με το 8ο γκολ του Εντέν Αζάρ η Τσέλσι μείωσε στο 61', ο Λορίς έκανε φανταστική απόκρουση στο 75' σε σουτ του Αθπιλικουέτα και στο 78' ο Σαντλί ουσιαστικά "τέλειωσε" το ματς, κάνοντας το 5-2 με λίγη τύχη, λόγω κόντρας στον Τέρι, ενώ ο αρχηγός των "μπλε" ήταν αυτός που μείωσε στο 87' για το τελικό 5-3.

Απόλυτη ισοβαθμία στην κορυφή!

Τσέλσι και Μάντσεστερ Σίτι είναι μαζί στην κορυφή με 14 νίκες, 4 ισοπαλίες και 2 ήττες μετά από 20 αγωνιστικές. Η ισοβαθμία όμως είναι απόλυτη, καθώς αυτό το 5-3 τις φέρνει να έχουν ακριβώς τα ίδια τέρματα! Τσέλσι και Σίτι λοιπόν έχουν αμφότερες πετύχει 44 γκολ και έχουν δεχτεί 19!

Πέρασε την Άρσεναλ

Ο Λονδρέζικος θρίαμβος της Τότεναμ δεν σταματά απλά στο 5-3 επί της Τσέλσι, καθώς με αυτό τη νίκη προσπέρασε την Άρσεναλ, ανέβηκε στην 5η θέση και ονειρεύεται... Champions League.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Γουόκερ, Φάσιο, Βερτόνχεν, Ρόουζ, Μπενταλέμπ, Μέισον (14' Ντεμπελέ), Έρικσεν, Τάουνσεντ, Σαντλί, Κέιν.

ΤΣΕΛΣΙ: Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Αθπιλικουέτα, Μάτιτς, Φάμπρεγκας, Οσκάρ, Ουίλιαν, Αζάρ, Ντιέγκο Κόστα.

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής:

Πέμπτη

Στόουκ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1 (2' Σόκρος / 26' Φαλκάο)

Άστον Βίλα - Κρίσταλ Πάλας 0-0

Χαλ - Έβερτον 2-0 (33' Ελ Μοχαμαντί, 43' Γέλαβιτς)

Λίβερπουλ - Λέστερ 2-2 (17' πέν. και 40' πέν. Τζέραρντ / 58' Νάτζεντ, 60' Σλουπ)

Μάντσεστερ Σίτι - Σάντερλαντ 3-2 (57' Γιαγιά Τουρέ, 66' Γιόβετιτς, 73' Λάμπαρντ / 68' Ρόντγουελ, 71' πέν. Άνταμ Τζόνσον)

Νιούκαστλ - Μπέρνλι 3-3 (15' Στίβεν Τέιλορ, 26' Κόλμπακ, 78' Μουσά Σισοκό / 19' αυτ. Ντάμετ, 66' Ινγκς, 86' Μπόιντ)

ΚΠΡ - Σουόνσι 1-1 (21' Φερ / 92' Μπονί)

Σαουθάμπτον - Άρσεναλ 2-0 (34' Μανέ, 56' Τάντιτς)

Γουέστ Χαμ - Γουέστ Μπρομ 1-1 (10' Ντιαφρά Σακό / 42' Μπεραϊνό)

Τότεναμ - Τσέλσι 5-3 (30' και 52' Χάρι Κέιν, 44' Ρόουζ, 45'+3 πέν. Τάουνσεντ, 78' Σαντλί / 18' Ντιέγκο Κόστα, 61' Αζάρ, 87' Τέρι)